Opublikowano: 1 sierpnia 2022
pole

Warzywa są bardzo ważnym elementem codziennego odżywiania. To właśnie one wzbogacają organizm człowieka o niezbędne witaminy i składniki odżywcze, które są potrzebne do codziennego funkcjonowania. Jeżeli więc ktoś posiada koło domu nawet niewielki kawałek ziemi, warto pomyśleć o samodzielnej uprawie warzyw. Stanowi to gwarancję tego, że będą całkowicie bezpieczne i pozbawione wszelkich modyfikacji przy użyciu różnego rodzaju substancji mających na celu poprawę smaku czy wyglądu, co oczywiście nie jest dobre dla zdrowia. Należy jednak pamiętać, aby warzywa regularnie nawozić. Wiele osób zastanawia się więc, czy opłaca się uprawiać jadalne rośliny ze względu na rosnące ceny nawozów.

Nawozy do warzyw — dlaczego są tak ważne?

Nawozy to doskonałe wsparcie dla rozwoju roślin. Stosuje się je zarówno w przydomowych ogródkach, jak i w wielkich gospodarstwach, których produkty trafiają następnie do różnych miejsc na całym świecie. Bardzo dobrym rozwiązaniem na skuteczne polepszenie jakości upraw jest zastosowanie nawozów organicznych. Mają zwykle niższą cenę od tych sztucznych, a często można je nawet produkować samemu. Kompost czy obornik znacznie poprawiają żyzność gleby, a ponadto są całkowicie bezpieczne dla człowieka oraz środowiska.

Bardzo dobrym, jednak niezwykle rzadko stosowanym rodzajem jest nawóz zielony. Polega na tym, że przed wysianiem docelowego gatunku sieje się najpierw warstwę zielonej rośliny, która ma za zadanie zwiększyć żyzność gleby i stanowić warstwę nawozu dla przyszłego siewu.

Nawozy — ceny poszczególnych rodzajów produktów

Najczęściej stosowana forma nawozów to te sztuczne. Bardzo często na rynku można znaleźć produkty mineralne, których ceny obecnie utrzymują się na dość wysokim poziomie. Stosuje się je jako granulat – kulki wysypuje się na uprawy lub rozpuszcza się je w wodzie. Dużą zaletą jest fakt, że nawozy te dostarczają wielu potrzebnych minerałów, takich jak wapń, potas, magnez czy żelazo. Są także niezwykle ważne w przypadku krzewów owocowych.

W przypadku uprawy przydomowej warto zdecydować się na zakup nawozu uniwersalnego. Nie każdy może bowiem pozwolić sobie na zbieranie kompostu czy obornika, natomiast produkty mineralne stosuje się raczej na dużych areałach. Ceny nawozów uniwersalnych zadowolą z pewnością niejednego amatora uprawy i hodowli warzyw. Takie mieszanki dostarczają roślinom niezbędnych substancji odżywczych, które zapewniają prawidłowy wzrost, a po zebraniu pozwalają cieszyć się niezwykłym smakiem plonów.

Ceny nawozów – wzrost kwot związany z sytuacją w Polsce

Nawozy są niezwykle istotnym elementem przy hodowli i uprawie. To właśnie one odpowiadają za spulchnianie gruntu, dodawanie jej substancji oraz składników odżywczych, które następnie przenikają do organów wzrastających roślin. Gleby, które występują w Polsce, mają niestety tendencję do szybkiego wyjaławiania się, dlatego też zachodzi konieczność ich częstego nawożenia. Cena nawozów stanowi jednak czynnik, który może odstraszać wielu hodowców roślin. Przez obecną sytuację polityczną i gospodarczą doszło bowiem do wzrostu cen niektórych substancji, głównie nawozów azotowych, które są najczęściej stosowane przy uprawie.

Cena nawozu — od czego zależy?

Aktualne ceny nawozów są dosyć duże, jednak ostatnimi czasy na rynku można zaobserwować nieznaczny ich spadek. Jeden z bardziej znanych i najczęściej używanych, jakim bez wątpienia jest saletra amonowa, nadal kosztuje bardzo dużo. Natomiast ostatnio doszło do nieznacznej obniżki kwot. Nadal pozostają jednak na wysokim poziomie, co niestety ma odzwierciedlenie na cenach warzyw, które można znaleźć na sklepowych półkach.

Ceny nawozów — podsumowanie

Jak można zauważyć, ceny nawozów zależą od wielu czynników. Mieszanki produkowane w wielkich zakładach są niestety droższe, wynika to jednak z obecnej sytuacji geopolitycznej. Jeżeli natomiast ktoś zdecyduje się na uprawę warzyw i owoców w przydomowym ogródku, znajdzie na sklepowych półkach wiele nawozów uniwersalnych, które nie są zbyt drogie, a dostarczają roślinom wiele cennych substancji odżywczych.