Opublikowano: 29 kwietnia 2022
samochód

Wypożyczalnie samochodów to firmy, które cieszą się coraz większą popularnością na polskim rynku. Nic w tym dziwnego, ponieważ dzięki nim klienci mają możliwość wynajmowania różnych typów samochodów do wielu przydatnych celów. Między innymi auta takie mogą być wynajmowane jako tak zwane samochody zastępcze na czas naprawy pojazdu, który został uszkodzony w wyniku jakiejś nagłej awarii, stłuczki czy też wypadku drogowego. Poza tym pojazdy wynajmuje się w celach turystycznych czy też służbowych albo na specjalne okazje. Auta można wynajmować na krótki oraz długi okres. Warto jednak zastanowić się nad tym, kto może prowadzić wypożyczony samochód.

Wynajem samochodu – kto może jeździć?

Jeśli chodzi o zasady obowiązujące w wypożyczalniach samochodów to wynajętymi pojazdami mogą poruszać się wyłącznie osoby spełniające określone wymagania. Aby wypożyczyć pojazd, należy spełniać wymagania dotyczące wieku, posiadania prawa jazdy oraz czasu jego posiadania. Niektóre firmy podchodzą mniej, a inne bardziej restrykcyjnie do swoich klientów. W wielu przypadkach nie wystarczy pełnoletność i posiadanie prawa jazdy przez krótki czas. Nic w tym dziwnego, ponieważ firmy wypożyczając swoje pojazdy, ponoszą pewne ryzyko i chcą je ograniczyć do minimum. W związku z tym chętniej wynajmują swoje pojazdy kierowcom posiadającym odpowiednie doświadczenie, wiedzę, umiejętności, a także uprawnienia, ponieważ ryzyko stłuczki lub zniszczenia jest w tym przypadku niższe. Kierowcy, którzy nie spełniają odpowiednich wymogów muszą liczyć się z wyższymi cenami wynajmu, a także z całkowitym brakiem możliwości wypożyczenia samochodu w danej firmie.

Nie opłacają się również próby oszustw, ponieważ w przypadku dojścia do stłuczki spowodowanej przez innego kierującego, osobą odpowiedzialną za pojazd jest nadal klient, który dokonał wynajmu samochodu. W przypadku odkrycia, że auto prowadziła inna osoba, należy liczyć się z nieprzyjemnymi konsekwencjami, głównie finansowymi. Dodatkowo w samochodach instalowane są różnego rodzaju systemy kontroli, dzięki którym wypożyczalnia doskonale wie co dzieje się z autem. Warto więc przestrzegać ustalonych zasad.

Co warto wiedzieć o udostępnieniu wynajętego auta innym osobom?

Osoby zastanawiające się kto może kierować wypożyczonym samochodem muszą pamiętać, że na rynku działa wiele firm oferujących wynajem aut i ich oferty różnią się od siebie pod wieloma względami, w tym również pod kątem osób dopuszczonych do kierowania wynajętym pojazdem. Niektóre firmy umożliwiają używanie samochodu przez członków rodziny lub pracowników firmy klienta. Inne natomiast umożliwiają dodawanie kolejnych kierowców w umowie wynajmu samochodu, ale często wiąże się to z dodatkowymi opłatami. Czasami podanie danych dodatkowego kierowcy jest bezpłatne, ale należy liczyć się z tym, że dodatkowy kierowca będzie musiał spełniać takie same wymagania jak kierowca główny, na którego spisywana jest umowa wynajmu samochodu. Jeśli więc z góry wiadomo, że auto będzie potrzebne więcej niż jednemu użytkownikowi, warto poszukać wypożyczalni, które umożliwiają informowanie o dodatkowych kierowcach.

Kiedy warto dopisywać dodatkowych kierowców do umowy?

W ofertach wielu ciekawych firm, takich jak na przykład  https://spectrumcars.pl/, istnieje możliwość wynajmowania samochodu, który będzie użytkowany przez więcej osób. Wypożyczalnie takie podchodzą mniej restrykcyjnie do użytkowników samochodów. Skorzystanie z takiej opcji jest szczególnie przydatne w przypadku dalszych wyjazdów wypożyczanym autem, niezależnie czy są to wyjazdy prywatne, turystyczne czy też służbowe. Obecnie możliwy jest wynajem długoterminowy aut, które będą użytkowane za granicą. Jazda na dalszym dystansie może być bardzo męcząca dla kierowcy, więc aby uniknąć częstych postojów na sen, warto wpisać dodatkowych kierowców, z którymi można się zmieniać. Dzięki temu jazda jest praktycznie nieprzerwana, a wszyscy kierowcy są odpowiednio wypoczęci. To z kolei przekłada się na sprawną jazdę, której bezpieczeństwo stoi na wysokim poziomie.