Opublikowano: 18 stycznia 2021

Tapicerowane meble muszą być systematycznie czyszczone i konserwowane. Dzięki temu na długo zachowają świeżość i idealny wygląd. Ważny jest jednak sposób czyszczenia tego typu elementów. Jak zatem właściwie o nie dbać?

Rodzaje materiałów tapicerskich

Sposób czyszczenia dobrany musi być pod kątem tego, jakie posiada się meble tapicerowane. Najczęściej meble pokryte są bawełną, aksamitem, sztruksem, welurem lub skórką. Tkanina bawełniana zawsze powinna być dokładnie odkurzona. Następnie na tak oczyszczoną tapicerkę nałożyć należy specjalną piankę przeznaczoną do czyszczenia tapicerki z bawełny. Po mniej więcej godzinie można usunąć piankę za pomocą ściereczki. Odpowiedni sposób czyszczenia dobrać należy do tapicerki z weluru czy aksamitu. Ważny jest tu kierunek czyszczenia. Tapicerka z weluru i aksamitu czyszczone powinny być zgodnie z kierunkiem włosia. Płyn do czyszczenia tego typu tapicerki przygotować można samodzielnie. Może być to bowiem roztwór z wody i amoniaku. Pamiętać jednak trzeba, aby płyn był wcierany w tkaninę bardzo delikatnie. Wszystko po to, aby nie uszkodzić włosia. Po odczekaniu mniej więcej godziny materiał należy wyczesać szczotką. Oczywiście roztworu z wody i amoniaku nie trzeba przygotowywać samodzielnie. Na rynku dostępne są środki przeznaczone do czyszczenia tapicerki z weluru i aksamitu. Tapicerka może być również skórzana. W pierwszej kolejności należy wyczyścić ją z zatłuszczeń. Zastosować należy do tego delikatne środki czyszczące do skóry dostępne na rynku. Skuteczny będzie również roztwór wody i płynu do mycia naczyń. Tapicerka ze skóry zawsze czyszczona powinna być ruchami okrężnymi.

Metoda czyszczenia mebli tapicerowanych

Jak wyczyścić meble tapicerowane? Najlepiej robić to etapami. W pierwszej kolejności czyszczone powinny być siedziska. W drugiej kolejności poręcze, a na sam koniec dół mebla oraz jego tył. Ważne jest, aby myta tapicerka nigdy nie była zbyt mokra. Należy nanosić tyle środka czyszczącego, aby powierzchnia była jedynie zwilżona. Jeśli do pokrycia mebla przedostanie się woda, może to skutkować odbarwieniami i uszkodzeniem. Istotna jest także ilość nanoszonego środka oraz czas jego nanoszenia. Środek czyszczący powinien być wcierany do czasu pojawienia się piany na powierzchni. Następnie piankę wraz z brudem usunąć należy ściereczką. Samo czyszczenie to jednak nie wszystko. Dobrze jest również meble tapicerowane odpowiednio zakonserwować. Do tego celu posłużą preparaty utrwalające stan czystości.

Preparaty do czyszczenia tapicerki

Wiedząc już, jak czyścić meble tapicerowane, trzeba również wiedzieć, czym dokładnie to robić. Jeśli kupuje się nowy środek czyszczący, warto jest go najpierw wypróbować. W tym celu użyć można go na niewielkim fragmencie tapicerki. Dobrze jeśli będzie to dość mało widoczny fragment pokrycia. Dzięki temu można się przekonać czy na pewno środek został prawidłowo dobrany do posiadanego rodzaju tapicerki. Lepiej mieć taką wiedzę dzięki takie próbie, a nie po umyci dużego fragmentu pokrycie lub jego całości. Ważne jest, aby do czyszczenia tapicerki nie stosować zbyt mocnych środków. Jeśli bowiem preparat czyszczący będzie zbyt silny to powodować może odbarwienia. Widoczne mogą pozostać także zacieki czy cienie. Absolutnie do czyszczenia mebli tapicerowanych stosować nie można wybielaczy, rozpuszczalników czy odplamiaczy. To prosta droga do uszkodzenia tapicerki. Najtrudniej jest usunąć z tapicerki plamy. Są jednak skuteczne metody na ich pozbycie się. Jak dbać o meble tapicerowane, aby nie pozostawały na nich widoczne plamy? Te z czerwonego wina czy kawy usunąć można za pomocą roztworu kwasku cytrynowego. Każdy rodzic wie, jak często dzieci pozostawiają na tapicerce ślady po długopisie. Takich plam pozbyć się można, stosując glicerynę. Na tapicerowanych meblach często powstają także plamy po jedzeniu. W tym przypadku skuteczny będzie delikatny preparat piorący.