Opublikowano: 26 października 2020

Czasami wystarczy zostawić kompot na stole, innym razem główną przyczyną ich pojawienia się jest nadgniłe jabłko w misie z owocami. Muszko owocówki, bo o nich mowa, pojawiają się jakby znikąd. Chwila nieuwagi i cała ich chmara lata po kuchni. O ile o ich pojawienie nietrudno, o tyle pozbycie się muszek owocówek potrafi zabrać nam sporo czasu, energii i nerwów. Sprawdź jak skutecznie pozbyć się owocówek.

Muszki owocówki – co to takiego?

Muszki owocówki są niewielkimi owadami, osiągające 2-3 mm długości. Te niewielkie stworzenia najchętniej rozwijają się na nadgniłych owocach, dżemach czy kompocie. Ich przysmakiem bywa również wino oraz wszelkie przetwory owocowe. Choć same nie przyczyniają się do zniszczenia powierzchni owoców, żywią się zbierającymi się na owocach i ich produktach drożdżami.

Dorosła samica w ciągu swojego kilkudniowego życia potrafi złożyć w dogodnych warunkach około 200-300 jaj. Same muszki nie stwarzają bezpośredniego zagrożenia dla życia człowieka, zdarza się jednak, że przenoszą bakterie wirusy i grzyby, które mogą być dla nas niebezpieczne.

Duża ilość muszek bywa także bardzo uciążliwa. Te małe owady potrafią uprzykrzyć życie samą swoją obecnością. Jeśli szybko ich nie zwalczymy, z powodzeniem rozmnożą się do znacznych ilości. Jeśli pojawią się w ciepłym mieszkaniu jesienią, walka z ich usunięciem może trwać do późnej zimy. Dlatego tak ważne jest, by znać sposoby na muszki owocówki. 

Pułapka na muszki owocówki

Pierwszy etap walki z muszkami owocówkami to bardzo dokładne umycie całej kuchni. Dorosłe muszki najczęściej składają jajka na owocach, ale również w innych, mniej oczywistych miejscach. Dlatego powinniśmy zacząć od generalnych porządków. Larwy z jaj wykluwają się po kilkunastu godzinach. Warto zapobiec ich pojawieniu się w kuchni czy salonie. Przy okazji dobrze zdezynfekować nie tylko owoce, ale również szafki kuchenne i blaty.

Czasami nie jesteśmy świadomi zanieczyszczeń, które dla nas mogą być niewidoczne. Jeśli muszek nie jest dużo, możesz samodzielnie wykonać pułapkę na muszki owocówki. Najprościej ją zrobić z niewielkiej ilości obierków owoców, małego talerzyka i kawałka folii. Na talerzyku umieść obierki, następnie całość szczelnie zakryj folią. W folii należy zrobić kilka niewielkich otworów. Muszki owocówki wabione zapachem obierek przechodzą przez folię, nie potrafią jednak się z niej wydostać. Taką pułapkę należy co kilka dni wymieniać na nową. Jest dość skuteczna, jednak nie poradzi sobie z dużą ilością muszek. 

Jak się pozbyć owocówek?

Niestety, jeśli problem muszek owocówek mocno Ci doskwiera, konieczne może być zastosowanie bardziej radykalnych kroków. W internecie znajdziesz ciekawe propozycje profesjonalnych pułapek na muszki owocówki. Jedna z bardziej skutecznych znajdziesz na stronie vigonez.com. Tego typu pułapki na muszki owocówki działają dzięki zastosowaniu naturalnych aromatów, które zwabiają muszki owocówki do pojemnika z filtrem. W ten sposób muszki nie mają drogi ucieczki, a po pewnym czasie ich populacja znacząco się zmniejsza, aż całkowicie wymiera. Pułapka jest estetyczna i w pełni bezpieczna dla domowników. Dlatego może być na stałe umieszczona w pobliżu miejsca przechowywania świeżych owoców.

Ten skuteczny sposób na muszki owocówki może być stosowany w niemal każdym domu. Wszystkie składniki wykorzystane do sporządzenia znajdującego się w pułapce na muszki owocówki płynu są w pełni ekologiczne i bezpieczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt domowych.

Co więcej, pułapka, którą wykonujemy samodzielnie może działać jedynie przez kilka dni. Należy ją często wymieniać, co z kolei bywa bardzo uciążliwe. Dzięki swojemu unikatowemu składowi pułapka na muszki owocówki jest nie tylko skuteczna, ale i trwała. Wymienia się ją jedynie raz na 30 dni. W tym czasie powinieneś zdążyć skutecznie pozbyć się muszek z kuchni czy salonu. Zakup pułapki to niewielki wydatek, który z pewnością zrekompensuje Ci odzyskany spokój i czystość otoczenia.