Co sprawdzić przed zakupem samochodu?

Opublikowano: 24 września 2020

Zakup samochodu stanowi dla każdego z nas dużą inwestycję. Bez względu na to, czy poszukujemy dużego samochodu rodzinnego, sportowego pojazdu czy zgrabnego smarta, którym będziemy poruszać się po zatłoczonym centrum miasta, zakup powinien być bardzo dobrze przemyślany. Szczególnie w momencie, gdy decydujemy się na sprawienie sobie pojazdu z rynku wtórnego. Poniżej przedstawiamy podstawowe elementy, na które należy zwrócić uwagę, gdy jesteśmy wstępnie zainteresowani jakąś ofertą samochodu. 

Po pierwsze – uważne czytanie ogłoszeń sprzedaży samochodu 

Ogłoszenie sprzedaży samochodu, podobnie jak wszystkie inne oferty, jest skupione na wyolbrzymieniu zalet i unikaniu danych o potencjalnych słabych stronach samochodu. Przeglądając ogłoszenia motoryzacyjne, możemy zajść w głowę, zastanawiając się, dlaczego ktoś chce sprzedać tak świetne auto. Do czytania ogłoszeń należy podejść z odpowiednim przymrużeniem oka. Sama cena może nam również zapalić żółtą lampkę ostrzegawczą, szczególnie jeśli jest ona bardzo atrakcyjna. Co prawda trafiają się takie oferty, w których sprzedający chce sprzedać samochód, by jak najszybciej otrzymać gotówkę. Częściej jednak atrakcyjna cena samochodu ma inne źródło niż pośpiech sprzedawcy. Jeśli ogłoszenie wydaje się być rzetelne, a oferta interesująca, dobrą praktyką jest skontaktowanie się ze sprzedawcą w celu potwierdzenia kwestii, które interesują nas najbardziej. Nawet w przypadku, gdy są to informacje zawarte w ogłoszeniu, pytając o nie bezpośrednio, będziemy mogli obiektywnie stwierdzić, czy sprzedawca faktycznie mówi prawdę.

Pierwsze wrażenie wizualne 

Gdy zdecydujemy się na bezpośrednie oględziny samochodu, pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę to ogólne wrażenie wizualne pojazdu. Weryfikacja stanu lakieru powinna być solidnie wykonana. Wprawne oko z łatwością dostrzeże odpryski, szpachlę, widoczną korozję lub dodatkowe nakładanie lakieru. To właśnie stan nadwozia pozwoli nam wstępnie ocenić, czy samochód był wypadkowy i czy boryka się z problemem poważnej korozji. Oczywiście swoje oczekiwania powinniśmy dostosować do wieku pojazdu, jednak w przypadku, gdy kilkunastoletnie auto lśni, powinniśmy zwiększyć naszą czujność.

Historia samochodu 

Bardzo ważną kwestią w procesie wyboru auta jest poznanie jego historii. W tej kwestii jednak może nam się przydać wprawne oko profesjonalisty, który na pierwszy rzut oka stwierdzi, czy pojazd jest faktycznie bezwypadkowy. Niestety to właśnie informacja o bezwypadkowości samochodu jest najczęstszym kłamstwem w ofertach. By potwierdzić wersję sprzedawcy, na oględziny samochodu powinniśmy stawić się z osobą, która zna się na rzeczy i będzie w stanie stwierdzić faktyczną bezwypadkowość. Inną kwestią jest przebieg. Obecnie „przekręcanie licznika” jest coraz rzadszym zwyczajem, głównie ze względu na fakt, że bardzo łatwo można zweryfikować takie oszustwo na Stacji Kontroli Pojazdów. My jednak, wyznając zasadę wzmożonej czujności, rekomendujemy sprawdzenie również tej kwestii. .

Mechanika samochodu

Kolejnymi etapami oględzin powinny być konkretne elementy zarówno pod wozem, jak i w jego środku. Zacznijmy od amortyzatorów, ogumienia samochodu. Następnie przejdźmy w głąb auta, by sprawdzić, jak wygląda silnik. Sprawdźmy również od razu, czy są widoczne wycieki oleju silnikowego lub innych płynów. Warto poprosić właściciela o odpalenie silnika. To wtedy powinniśmy sprawdzić dym, który wydobywa się z rury wydechowej. Jeśli na tym etapie nie dostrzeżemy żadnych nieścisłości, możemy przejść do jazdy próbnej. 

Czy warto wesprzeć się fachową oceną samochodu?

Jeśli kwestie motoryzacyjne nie są naszą mocną stroną, a my jesteśmy zainteresowani zakupem konkretnego samochodu, możemy zwrócić się o pomoc do profesjonalistów, którzy zajmują się oceną stanu samochodu. Sprawdzenie auta przed kupnem wykona Autotesto, który jest liderem wśród firm wykonujących diagnostykę pojazdów przed wykupem, a także testowanie ich. Dzięki ich profesjonalnemu podejściu nie będziemy mieli wątpliwości co do tego, czy samochód będzie dobrym zakupem.