Opublikowano: 5 sierpnia 2020

Samochód praktycznie jak nowy, bez konieczności ponoszenia dodatkowych nakładów finansowych, z małym przebiegiem i w bardzo okazyjnej cenie. Nic tylko kupować. Czy aby na pewno? Niejednokrotnie kupując auto „z drugiej ręki”, słyszałeś o takich zapewnieniach.  Po transakcji może jednak szybko okazać się, że zostałeś oszukany i zamiast śmigać nim po szosach, wybierasz się do mechanika. Jak zatem możesz zabezpieczyć się i jak sprawdzić używane auto przed zakupem?

Wyjeżdżając z salonu auto traci na wartości

Każdy z nas wie, że zakup nowego auta to wydatek już nie kilkudziesięciu, ale często kilkuset tysięcy złotych. Tylko wtedy masz pewność, że auto jest w pełni sprawne, a w przypadku jakichkolwiek usterek zostanie naprawione na koszt producenta. Co więcej, otrzymując gwarancję, przez najbliższe kilka lat wizyty w serwisie ograniczysz praktycznie do przeglądów okresowych. I mimo to, chcesz przecież sprawdzić auto przed kupnem. Co więcej, jak zdecydujesz się na taki samochód – przekraczając próg salonu, stracisz od kilku do nawet kilkunastu procent jego wartości. Nic dziwnego, że rozważasz pozyskanie wymarzonych czterech kółek z drugiej ręki. Jak to zrobić? Gdzie szukać oferty? Jak sprawdzić używane auto przed zakupem? Co zrobić, aby cieszyć się na długo nowym samochodem?

Jak sprawdzić używane auto przed zakupem?

Używany samochód łatwo kupisz. To nic prostszego. Oferty znajdziesz nie tylko w salonach czy komisach, ale przede wszystkim w internecie. Praktycznie z każdą chwilą pojawiają się nowe ogłoszenia. Co więcej, często zdarza się tak, że możesz kupić auto z „pewnej ręki” – od członka rodziny czy znajomych. Wydawać by się mogło, że to najlepsza rekomendacja. Często okazuje się jednak, że choć zapłacisz mało za auto, to jego utrzymanie będzie Cię drogo kosztować. Co zatem zrobić? Koniecznie sprawdź auto używane przed zakupem!

Mało kto z nas jest mechanikiem samochodowym. Znajomość auta często ogranicza się do umiejętności jego kierowania. Najlepszym sposobem jest więc powierzenie sprawdzenia auta przed kupnem komuś, kto się naprawdę zna na motoryzacji. Dziś na rynku jest coraz więcej warsztatów, specjalistów czy profesjonalnych firm, które pomogą Ci w wyborze samochodu. Pierwsza w Polsce sieć niezależnych ekspertów motoryzacji, z wykształceniem technicznym i wieloletnim doświadczeniem w motoryzacji, powstała w ramach autotesto.pl. Na pomoc tych fachowców możesz liczyć na terenie całego kraju, a wynik kontroli otrzymasz w zaledwie 24 godziny. Jak przebiega sprawdzanie auta przed kupnem przez Autotesto?    

Zanim kupisz auto – koniecznie sprawdź

Sprawdzając używane auto przed zakupem, należy postępować w odpowiedniej kolejności. Uproszczona procedura postępowania jest następująca:

 • Zbierz wszystkie możliwe informacje na temat auta (zapoznaj się z dokumentami)
 • Sprawdź stan karoserii (zmierz grubość lakieru)
 • Przyjrzyj się szybom (czy nie ma pęknięć)
 • Skontroluj działanie oświetlenia (czy lampy są oryginalne)
 • Oceń stan ogumienia
 • Zapoznaj się z wyposażeniem wewnętrznym
 • Obejrzyj podwozie (sprawdź czy nie ma wycieków)
 • Posłuchaj silnika (przyjrzyj się kluczowym elementom)
 • Przeprowadź diagnozę przy użyciu komputera
 • Zrób dokumentacje fotograficzną
 • Wypróbuj auto (koniecznie wybierz się na przejażdżkę)

Korzystając z profesjonalnych firm, które za Ciebie sprawdzą używane auto przed kupnem, masz gwarancję zakupu dobrego samochodu i szybko otrzymasz informację o nieprawidłowościach. To uchroni Ciebie przed kosztownymi naprawami w niedalekiej przyszłości.