Opublikowano: 14 września 2021

 

Rękodzieło po długim okresie zapomnienia znów zyskuje na popularności. Kiedyś w każdym domu stała maszyna do szycia, a umiejętność dziergania była powszechna. Obecnie mało kto ma wprawę w posługiwaniu się igłą lub szydełkiem. Tymczasem twórcze hobby niesie ze sobą szereg korzyści: pozwala na oderwanie się codziennych problemów oraz przynosi satysfakcję, gdy widzimy nasz skończony projekt. Co jednak w sytuacji, gdy brak nam zdolności manualnych, a chcemy rozpocząć naszą przygodę z rękodziełem? Są techniki, które nie wymagają od nas wielu godzin poświęconych na żmudną naukę. Jedną z nich jest haft diamentowy.

Haft diamentowy — co to jest?

Określenie diamentowy haft może nieco wprowadzać w błąd, nasuwając skojarzenia z tradycyjnymi technikami haftowania, jak haft krzyżykowy lub płaski. W przeciwieństwie do nich haft diamentowy nie polega na wyszywaniu wzoru na płótnie za pomocą nici. Jak się robi haft diamentowy? Obrazek powstaje dzięki naklejaniu na przygotowany podkład wielu kolorowych diamencików z tworzywa. Im większa liczba kryształków, tym dokładniejsze detale oraz lepsze odwzorowanie wybranego motywu. Technika ta opiera się na podobnej zasadzie jak obrazy mozaikowe, dlatego nazywana jest też mozaiką diamentową. Wzory możemy podzielić na pełny haft diamentowy, gdzie należy wypełnić całą powierzchnię obrazu oraz na obrazy wypełniane częściowo. Same kryształki mogą być kwadratowe, okrągłe, a niektóre wzory wykorzystują koraliki o różnych kształtach i wielkościach. Obraz wykonany tą techniką efektownie pobłyskuje i sprawia wrażenie trójwymiarowego.

Czy haft diamentowy to zajęcie dla każdego?

Jak już wspomniano, tworzenie haftu diamentowego opiera się na przyklejaniu małych diamencików według gotowego wzoru. Nie musimy się uczyć żadnych skomplikowanych ściegów lub inwestować w narzędzia. W zestawach do haftu diamentowego dostępnych na naszym rynku otrzymujemy przeważnie wszystko, co niezbędne: posegregowane kryształki w potrzebnych kolorach, podkład z nadrukowanym wzorem i warstwą kleju, pojemniczki, wosk oraz aplikator do nanoszenia kryształków. Praktycznie rzecz biorąc, można od razu rozpocząć tworzenie naszego dzieła. Jest to świetna rozrywka w każdym wieku. Ze względu na prostotę tej techniki sprawdzi się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. W przypadku dzieci jest to doskonałe ćwiczenie na koncentrację i wytrwałość oraz na koordynację. Może stanowić także dla dziecka zachętę do dalszego rozwijania artystycznych zdolności. Kreatywne spędzanie czasu pobudza wyobraźnię w każdym wieku, a jednocześnie pozwala się zrelaksować. Kryształki używane do tworzenia obrazu są bardzo małe, dlatego na wykonanie całego wzoru potrzeba wiele czasu i cierpliwości. Na początek warto wybrać mniejszy format lub taki, gdzie nie wypełniamy całej powierzchni, a jedynie jej część, by się szybko nie zniechęcić.

Haft diamentowy — jak zrobić samodzielnie efektowny obraz?

Gdy już znajdziemy nasz wymarzony wzór i zaopatrzymy się w kompletny zestaw, warto wiedzieć, jak powstaje haft diamentowy krok po kroku. Przede wszystkim nie powinno się odklejać od razu całego papieru zabezpieczającego klejącą warstwę. Najlepiej odsłaniać wzór kawałek po kawałku i jak najszybciej zapełniać diamencikami odkrytą powierzchnię. W przeciwnym razie ryzykujemy, że klej wyschnie lub przykleją się do niego zanieczyszczenia, a wtedy kryształki nie będą się trzymały tak jak powinny. By się nie pomylić, najlepiej wypełniać jeden kolor na raz. Po wysypaniu wybranego koloru koralików do załączonego pojemniczka należy nabrać na końcówkę aplikatora nieco wosku. Ułatwia to przyklejenie wybranego elementu do aplikatora i umieszczenie go w wybranym miejscu. Następnie przyciskamy mocno diamencik do płótna.

Jak widać, wykonanie obrazu techniką haftu diamentowego nie jest skomplikowane. Po przyklejeniu wszystkich kamyczków dobrze jest jeszcze położyć skończony obraz na płasko i położyć na nim coś cięższego. W ten sposób mamy pewność, że wszystkie elementy zostały mocno dociśnięte i będą trzymać się miejscu, gdy gotowy obraz zawiśnie na ścianie.