Jak sprawdzić czy jest woda na działce?
Wiedza o poziomie wód na działce może mieć duże znaczenie na etapie budowy domu, jak i w trakcie już zamieszkiwania terenu. Na etapie budowy poziom wód gruntowych, wpływa bezpośrednio na koszt inwestycji. Wysoki poziom wody to wzrost kosztów budowy. Konieczne będą dodatkowe nakłady finansowe na izolację fundamentów, co może mocno utrudnić prace budowlane.
Dodatkowo wiedza, gdzie jest źródło wody na działce, ma praktyczne zastosowanie w sytuacji chęci budowy studni. Woda z ujęcia własnego może oznaczać spore oszczędności. Innym powodem poszukiwania wody może być fakt, że czasami nie ma możliwości doprowadzenia wody do posesji z wodociągów. Może się tak zdarzyć, gdy działka jest położona daleko od rurociągu i koszt doprowadzenia wody, jest nieopłacalny w stosunku do budowy studni.
Jak sprawdzić, czy jest woda na działce?
Sposobów na poszukiwanie wody za pomocą sprzętu jest parę. Zanim na posesję wejdą specjaliści, warto przyjrzeć się roślinności występującej w bezpośredniej okolicy lub na działce. Dla przykładu trzcina może wskazywać, że okolica jest podmokła. Jeżeli są jakieś zabudowania, warto przyjrzeć się na sposób ich budowy. Brak podpiwniczenia lub wysokie podmurówki, budowa na górkach, to wszystko może nasuwać podejrzenie, że poziom wody gruntowej jest wysoki. Warto również porozmawiać z osobami już mieszkającymi w okolicy.
Kolejnym sposobem jest uzyskanie informacji z wykorzystaniem map hydrograficznych, czyli tzw. wód gruntowych, które dostępne są online. Na mapach znajdują się między innymi informacje o przepuszczalności gruntów czy położeniu wód powierzchniowych. Wiedzę taką można również uzyskać, korzystając z usług geologa. Odczytuje on z map zawarte informacje, sprawdzając w interesującym rejonie czy i jak głęboko jest woda.
Ze starszych sposobów należy wymienić szukanie wody na działce za pomocą różdżki lub wahadełka. Tego typu usługi świadczą radiesteci lub różdżkarze. Osoba wykonująca badanie przemieszcza się po badanym obszarze z przyrządem pomiarowym i gdy różdżka lub wahadełko wykryją wodę w gruncie, wprawiają się w ruch. W tym miejscu należy wykonać wstępny wykop sprawdzający, na jakim poziomie jest woda. Na danym terenie nie ma wody, gdy wahadełko lub różdżka się nie ruszają.
Inną możliwością na znalezienie żył wodnych jest metoda elektrooporowa. Badanie warstw ziemi odbywa się za pomocą kabla rozwijanego na określoną długość i elektrod wbijanych w określonych odstępach jedna od drugiej w podłoże badanego obszaru działki. Elektrody połączone są z komputerem. Całością procesu zajmują się wykwalifikowani specjaliści sterujący urządzeniem, dzięki któremu powstaje prąd wysyłany w głąb ziemi elektrodami. Informacja zwrotna pojawia się na monitorze komputera w postaci obrazu fal. W zależności od wyglądu fal oraz z pomocą map hydrograficznych są oni w stanie określić czy w badanym rejonie jest woda i na jakim poziomie.
Jak sprawdzić gdzie na działce jest woda?
Odpowiedź na pytanie, nie jest łatwa. Każda z wymienionych metod ma swoje plusy i minusy. Metody różnią się od siebie przede wszystkim skutecznością oraz kosztami. Przed dokonaniem wyboru, warto zasięgnąć informacji osób zamieszkujących okolicę, z jakich metod korzystali lub zwrócić się o pomoc do rodziny czy znajomych, którzy mają już doświadczenie w tym zakresie.