Opublikowano: 20 lipca 2021

Cukiernik to osoba, która poza umiejętnościami i talentem, musi posiadać także odpowiednią wiedzę. Można zdobyć ją na szkoleniach cukierniczych, które powinny być prowadzone przez doświadczonych praktyków. Jak wygląda kurs cukierniczy i czego można się na nich nauczyć?

 

Kursy dla początkujących i zaawansowanych

 

To, jak będzie wyglądał kurs cukierniczy, zależy w dużym stopniu od umiejętności, jakie posiadają już jego uczestnicy. Szkolenia dla początkujących zasadniczo różnią się od tych, które proponowane są osobom mającym duże doświadczenie w cukiernictwie. Kurs dla cukierników, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę, rozpoczyna się od przygotowania teoretycznego. Kursanci muszą przejść szkolenie z zakresu, chociażby łączenia smaków czy pracy z teksturami. Bardzo ważne są również metody dekorowania, podstawy wyrobu ciast konkretnego rodzaju lub różnego typu musów, kremów lub glazur. Oczywiście dodatkowymi elementami szkolenia powinny być zajęcia praktyczne.

Kursanci, po kursie z podstaw cukiernictwa, powinni umieć samodzielnie przygotować wiele rodzajów wypieków. Nieco inaczej wyglądają szkolenia dla zaawansowanych. W większości przypadków są to specjalistyczne zajęcia, które mają na celu szlifowanie do perfekcji posiadanych już umiejętności. Wielu cukierników decyduje się kształcić, ponieważ chcą rozszerzyć ofertę produktową swojej cukierni. Przykładem jest, chociażby kurs cukiernictwa artystycznego, na którym nauczyć się można dekorowania tortów czy innego rodzaju wypieków. Ciekawą propozycją są również zajęcia, na których można nauczyć się pracy z czekoladą. Wbrew pozorom nie jest to łatwa sztuka, dlatego najczęściej na tego typu kurs decydują się osoby, które od dawna już pracują w zawodzie cukiernika. Profesjonaliści mogą także nauczyć się przygotowywania wypieków, które sprawiają problemy nawet doświadczonym cukiernikom. Mowa tutaj o ptysiach, eklerkach czy innych wypiekach z ciasta parzonego.

 

Kurs dla cukierników – na co zwrócić uwagę?

 

Oferta kursów dla cukierników jest bardzo bogata. Niektóre z nich trwają kilka godzin, inne zaś nawet kilka dni. Wszystko zależy tutaj przede wszystkim od zakresu danego szkolenia. Dla początkujących trwają zwykle dłużej, natomiast kursy specjalistyczne można zrealizować nawet w ciągu jednego dnia. Ważne, aby podczas szkolenia kursanci mieli możliwość przyglądania się pracy profesjonalisty. Powinni oni mieć również przygotowywać wypieki, kremy czy wyroby czekoladowe we własnym zakresie – ostatecznie to właśnie praktyka czyni mistrza. Kurs, który wybiera zarówno początkujący, jak i zaawansowany cukiernik, powinien być prowadzony przez doświadczoną osobę, którą cechuje duża wiedza cukiernicza.

Prowadzący kurs cukierniczy musi przede wszystkim skupić się na przekazaniu istotnych informacji, a także zwrócić uwagę na to, jak ze zdobywaniem umiejętności praktycznych radzą sobie kursanci. Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych kursów cukierniczych prowadzonych stacjonarnie są szkolenia zdalne, które odbywają się przez internet. Zwykle szkolenia online trwają kilka godzin i poruszane są na nich konkretne tematy, na przykład z zakresu przygotowywania danego rodzaju kremów lub ciast. Szkolenia online są doskonałym sposobem na zdobywanie wiedzy dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na udział w kursach odbywających się w czasie rzeczywistym. Nagrania ze szkoleń można bowiem odsłuchać w dowolnym momencie. Pozostaje jeszcze kwestia wyboru właściwego ośrodka, który oferuje kursy na wysokim poziomie merytorycznym. Z ciekawymi propozycjami można zapoznać się na stronie internetowej wapas.pl. Znaleźć tam można szeroką ofertę różnego rodzaju szkoleń z zakresu cukiernictwa – zaczynając od tych dla osób początkujących, na kursach tematycznych kończąc. Dostępne są zarówno szkolenia odbywające się stacjonarnie, jak i przez internet. Warto pamiętać, że każdy, kto marzy o pracy w zawodzie cukiernika, a także praktycy tego zawodu, powinni nieustannie się kształcić i zdobywać nową wiedzę.