Opublikowano: 7 września 2021

Rolnictwo zyskuje w Polsce coraz większą popularność, i choć jeszcze do niedawna rolnikami byli głównie ci, którzy pochodzili z rodzin rolniczych, dziś status rolnika można niejako „zyskać”. Jak zostać rolnikiem od zera? A jak zostać rolnikiem w przypadku posiadania ziemi, otrzymanej na przykład w spadku?

 

Jak zostać rolnikiem – krok po kroku

Nie ulega wątpliwości, że rolnik musi posiadać własną ziemię lub którą będzie dzierżawił. Najłatwiej byłoby oczywiście otrzymać grunt w spadku, niemniej jednak nie każdy zaczynał swoją aktywność na rynku od działalności rolniczej. Prawo daje możliwość otrzymania tego tytułu również osobom, nie wywodzących się z tradycyjnych rodzin rolniczych. Należy jednak spełnić kilka, podstawowych wymagań. Przede wszystkim rolnik musi posiadać (bądź dzierżawić) grunt rolny o powierzchni nie mniejszej niż 1 hektar, lecz nie większej niż 300 hektarów. Ziemię można kupić, lecz jeśli transakcja ma zostać przeprowadzona z osobą niespokrewnioną, to wymaga ona zgody zgody dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Należy złożyć odpowiedni wniosek, a wydanie zgody następuje w drodze decyzji administracyjnej. Wiadomo już, jak zostać rolnikiem bez ziemi, niemniej jednak samo jej posiadanie nie będzie jeszcze tożsame z otrzymanie statusu rolnika. Otóż musi posiadać odpowiednie wykształcenie lub doświadczenie. Osoby od wielu lat zajmujące się uprawą roli, zwykle nie muszą posiadać wykształcenia rolniczego, choć prawdą jest, że coraz częściej z własnej woli decydują się one rozpocząć studia rolnicze. Tymczasem ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z rolnictwem, powinni uzupełnić braki w wykształceniu o profilu rolniczym. Najłatwiej byłoby udać się na studia pierwszego lub drugiego stopnia, lecz można również wybrać studia podyplomowe. W przypadku wykształcenia średniego nierolniczego, status rolnika można otrzymać po przepracowaniu trzech lat w rolnictwie, natomiast  przypadku wykształcenia zawodowego lub gimnazjalnego – po pięciu latach.

 

Jakich formalności dopełnić?

Wiadomo już, jak zostać rolnikiem bez wykształcenia rolniczego oraz bez ziemi. Niemniej jednak trzeba mieć świadomość, że taka działalność podlega wielu regulacjom. Przede wszystkim należy zgłosić działalność rolniczą w urzędzie gminy, a także w Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Inspekcji Weterynaryjnej. Konieczne będzie także określenie, czym dokładnie będziesz zajmował się jako rolnik. Wszystko to spowodowane jest między innymi regulacjami podatkowymi. Od przychodów z działalności rolnej nie płaci się bowiem podatku dochodowego, a podatek rolny, który zależny jest od wielkości areału. Co więcej, jako rolnik masz prawo zarejestrować się w KRUS zamiast w ZUS. W niektórych przypadkach rolnicy zobowiązani są również zarejestrować się jako czynni podatnicy VAT. Rolnik może też korzystać z wielu rodzajów dopłat czy dotacji, jednak w tym celu musi odwiedzić Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Tam też składa się odpowiednie wnioski.

 

Jak prowadzić gospodarstwo rolne?

Samo założenie gospodarstwa rolnego to dopiero połowa sukcesu, choć trzeba przyznać, że wiąże się z tym wiele formalności. Niestety, osoba pretendująca do zostania rolnikiem musi postarać się, aby otrzymać taki status. Gospodarstwo rolne trzeba też umieć właściwie prowadzić, aby nie tylko osiągać zyski, ale również dostarczać ludności wartościowe produkty. Dobry rolnik nie tylko zna się na uprawie ziemi, ale jest również przedsiębiorcą. Co więcej, na bieżąco aktualizuje swoją wiedzę i śledzi wiadomości rolne z kraju i ze świata. Tych zaś może szukać na stronie internetowej  https://www.okiemrolnika.pl/. Portal Okiem Rolnika został stworzony z myślą o osobach poszukujących wartościowych i pewnych informacji na temat szeroko pojętego rolnictwa, a także wiadomości z dziedzin powiązanych. Warto więc codziennie odwiedzać stronę, na której znaleźć można wiedzę potrzebną każdemu rolnikowi do tego, aby móc stale się rozwijać i czerpać z posiadanej ziemi jak najwięcej tylko możliwe.