Opublikowano: 8 grudnia 2020

Drukarka igłowa to jedno z pierwszych urządzeń drukujących, rodzaj drukarki mozaikowej, które kiedyś cieszyły się dużą popularnością. Często można było je spotkać w prywatnych domach oraz przedsiębiorstwach. Jednak wraz z rozwojem technologii i wymyśleniem nowych, bardziej skutecznych rozwiązań drukarka igłowa została wyparta przez sprzęt nowocześniejszy, szybszy i tworzący wydruki o lepszej jakości. Metoda igłowa została uznana za przeżytek, a w drukarkach zaczęto opierać się na wymiennych tuszach i tonerach. Mimo że drukarki atramentowe i laserowe można śmiało określić sprzętem przewyższającym drukarki igłowe pod wieloma względami, co sprawia, że są już poniekąd zabytkami, modele takich firm jak Epson lub OKI wciąż są dostępne w sprzedaży. Dzieje się tak, ponieważ drukarki igłowe posiadają zalety, które sprawiają, że wciąż znajdują kupców, zwłaszcza wśród właścicieli firm. Jeśli jesteś jedną z osób, która zastanawia się jaką drukarkę igłową wybrać do swojego przedsiębiorstwa, oto kilka wskazówek, które pomogą ci w zakupie.

Dla kogo jest drukarka igłowa?

Drukarka igłowa raczej nie sprawdzi się w użytku domowym, ze względu na wysokie oczekiwania dotyczące jakości wydruku. Rozdzielczość maksymalna, którą możemy spotkać w tego typu urządzeniach to 360 dpi – metoda igłowa sprawia, że tekst czy nawet nieskomplikowane obrazki, są złożone z małych punkcików, które są widoczne w przybliżeniu. Po drukarce igłowej nie można także oczekiwać wydruku w kolorze, farba, która znajduje się w taśmie, jest dostępna wyłącznie w czarnym kolorze. Szybkość drukowania też nie jest jej zaletą, drukarki atramentowe i laserowe znacząco przewyższają jej możliwości. U kogo więc sprawdzi się tego rodzaju sprzęt? Drukarka igłowa jest doskonałym urządzeniem drukującym do sklepów, fabryk i hurtowni. Ze względu na swoją wysoką wytrzymałość i odporność na czynniki zewnętrzne, może pracować w niekorzystnych warunkach wiele lat i bardzo rzadko ulega awariom. Ze względu na jej nieskomplikowaną budowę bardzo łatwo ją naprawić, czasami wystarczy tylko wymienić taśmę, którą można znaleźć w bardzo niskiej cenie. Jeśli poszukujesz urządzenia, którego koszty eksploatacji są niskie, a wymagania niewielkie – drukarka igłowa to świetny wybór. Pozwoli ci zaoszczędzić pieniądze i pozostanie sprawna przez długi okres. Dokonując kupna, ważne jest, abyś zwrócił uwagę na parametry drukarki igłowej, które pomogą ci wybrać urządzenia spełniające twoje potrzeby.

Jakie parametry drukarki igłowej są istotne?

Podstawowym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest liczba igieł w głowicy. Najczęściej spotykane są drukarki 9-,  24-, i 48 – igłowe. Większa ilość igieł sprawia, że wydruki charakteryzują się lepszą jakością i są wykonywane szybciej, ale za to drukarka jest znacznie cięższa i potrafi kosztować kilkukrotnie więcej. Urządzenia 24- i 48-igłowe sprawdzą się tam, gdzie zapotrzebowanie na dobowy wydruk dokumentów jest dość duże.

Istotna jest również szerokość wałka, który decyduje o rodzaju wydruków, który można wykonać na tym sprzęcie. Równie ważne są rozdzielczość urządzenia oraz szybkość wydruku. W specyfikacji często podawana jest także maksymalna ilość warstw wydruku, która mówi o tym, ile kopii możesz wykonać jednocześnie na danym modelu drukarki. To istotny czynnik mający znaczenie zwłaszcza przy drukowaniu przemysłowym. Modele drukarek różnią się również rodzajem i sposobem podawania nośników. Mogą to być pojedyncze kartki, które wkłada się ręcznie lub papier ciągły, który sam się przesuwa. Wytrzymałość urządzenia określa trwałość głowy i taśmy, podawana zazwyczaj w liczbie uderzeń, które są w stanie znieść. Drukarki igłowe charakteryzują się również znaczną głośnością, więc jeśli chcesz maksymalnie zredukować tę wadę, liczba decybeli wskaże ci najlepszy pod tym względem model.

W wyborze odpowiedniego rodzaju urządzenia pomoże ci także ranking drukarek igłowych, który wskaże ci zalety i wady oferowanych modeli urządzeń, możesz go obejrzeć na stronie https://www.tuszmarkt.pl/ranking-drukarek-iglowych. Pozwoli ci to zaoszczędzić wiele czasu. Taki ranking drukarek igłowych to świetny przegląd, ułatwiający zakup urządzenia, który spełni twoje oczekiwania.