Obrączki ślubne i ich rodzaje

Opublikowano: 24 września 2020

Obrączki ślubne to element niezbędny każdego aktu zaślubin. Stanowi symbol miłości i jest dowodem zmiany stanu cywilnego. Para przyszłych małżonków powinna dużo wcześniej przed datą ślubu dokonać wyboru obrączek. A jest z czego wybierać!

Rodzaje metalu zastosowanego do produkcji obrączek ślubnych

Dawniej obrączki ślubne były zawsze złote. Teraz można wybrać spośród co najmniej kilku metali szlachetnych:

  • złoto – najpowszechniejszy metal, jeżeli chodzi o obrączki ślubne, jednak poza tradycyjnym żółtym kolorem, może ono występować w barwach różu i bieli
  • platyna – najcenniejszy i jednocześnie najdroższy metal szlachetny, występuje w barwie zbliżonej do srebra (obrączki z niej wykonane są najtrwalsze)
  • pallad – metal o barwie szaro-białej, ma właściwości antyalergiczne
  • srebro – metal o wyrazistej białej barwie, jest nieco bardziej miękki od złota, a przez to mniej trwały
  • tytan – metal o zabarwieniu ciemnoszarym (często zestawia się go kolorystycznie ze złotem lub srebrem), jest najmniej alergiczny ze wszystkich metali oraz wykazuje się dużą odpornością na uszkodzenia

Obrączki złote wciąż jednak pozostają na topie wyborów przyszłych małżonków, zwłaszcza gdy są oni tradycjonalistami.

Próba metalu – jeden z wyznaczników jakości i ceny

Próba złota to nic innego jak zawartość czystego złota w jego stopie. Oznacza się ją liczbowo, a im jest ona wyższa, tym większa zawartość złota. Przykładowo, jeśli wynosi ona 585, oznacza to, że na 1000 części przypada 585 części czystego złota, a reszta (w tym przypadku 415) to stopy innych metali, np. miedzi, srebra czy niklu. Zresztą próba 585 jest najczęściej występująca próbą przy wyrobie obrączek.

Obrączki z żółtego złota mają najczęściej próbę 585, 750 lub 333. To decyduje o intensywności ich zabarwienia, twardości, ale także cenie. Obrączki z białego złota są najczęściej o próbie 600 lub 950, a te ostatnie są najdroższe.

Co oprócz próby wpływa na twardość obrączek?

Jest to sposób ich wykonania. Występują dwie techniki:

  1. Metoda z lutowanym szwem
  2. Metoda bezszwowa

Pierwsza metoda jest najstarsza i polega na wykonaniu obrączki z paska metalu, który zostaje zwinięty, a jego brzegi zlutowane. Metoda druga polega po prostu na odcięciu krążka mającego być obrączką z długiej rury. Metoda bezszwowa zapewnia większą trwałość obrączki, ponieważ nie tworzy szwu, który może ulegać uginaniu, a w jego miejscu powstawać pęknięcie.

Czym jeszcze różnią się obrączki ślubne?

Pod względem wizualnym wybór obrączek jest bardzo zróżnicowany. Są dostępne obrączki o różnej szerokości i profilu: zaokrąglonym, płaskim, płaskim fazowanym i wklęsłym. Dzięki temu możemy wybrać takie, które nie tylko nam się podobają, ale też wygodnie leżą.

Tradycyjnie obrączki ślubne wykonane są z jednego rodzaju metalu, np. obrączki z białego złota czy obrączki z żółtego złota. Obecnie jest też możliwość łączenia kolorów poprzez zgrzewanie dwóch obrączek, np. z białego i żółtego złota.

Jeżeli oczekujemy jeszcze bardziej nietuzinkowego wyglądu, możemy wybrać obrączki złote ze żłobieniami lub z kamieniami szlachetnymi: diamentami, rubinami czy szafirami, a w bardziej ekonomicznej wersji z cyrkoniami.

Odrobina personalizacji

Aby obrączki miały wymiar jeszcze bardziej osobisty, można zlecić wykonanie na nich graweru (wewnętrznego bądź zewnętrznego). Dzięki metodzie diamentowej czy laserowej można uwiecznić np. datę ślubu, czy imiona małżonków. Sprawi to, że obrączka nie będzie sprowadzała się tylko do bycia rodzajem biżuterii, ale nabierze wartości emocjonalnej i pozostanie pamiątką najważniejszego dnia w życiu.

Dzięki ogromnemu wachlarzowi wariantów obrączek każda para z pewnością dobierze takie, które będą najbardziej odpowiadały jej potrzebom i gustom. Są w sprzedaży wersje skromniejsze, jednolite i takie bardziej wyróżniające się z ogółu, ze zdobieniami czy połączeniem kolorów. Coraz częściej też dopuszcza się, aby obrączki obojga małżonków delikatnie różniły się między sobą, mają oni przecież prawo mieć odmienne gusta w kwestii wizualnego aspektu obrączek.