Opublikowano: 11 grudnia 2021
woda

Filtr do wody jest urządzeniem przeznaczonym do usuwania rdzy, metali ciężkich, drobnoustrojów, kamienia i innych zanieczyszczeń. Zastosowanie takich urządzeń umożliwia uzyskanie czystej, przyjemnej w smaku cieczy ze zwykłego kranu. Po co dokładniej stosuje się filtr do wody, a także jaki jest ich sposób działania?

 

Do czego służy filtr do wody kranowej?

Wiele osób jest dziś zainteresowanych pytaniem: do czego służy filtr do wody kranowej? Niektórzy nadal wierzą, że oczyszczanie, które odbywa się w oczyszczalniach ścieków, jest rzeczywiście skuteczne i naprawdę wystarczy, aby zapewnić odpowiednią, zdatną do picia jakość wody. Nie jest to jednak do końca prawdą.

Dziś woda płynąca z kranu zawiera w swoim składzie wiele niekorzystnych składników. Niestety nie można ich usunąć za pomocą zwyczajnego chlorowania, dlatego woda trafiająca do kranu w domu nie ma najlepszych właściwości. Istnieją pewne normy i standardy, które musi spełniać woda pitna. Konieczne jest, aby nie zawierała zbyt wysokiego stężenie szkodliwych substancji.

Filtr do wody kranowej jest koniecznym środkiem zapobiegawczym, chociażby w przeciwdziałaniu osadzającemu się na naczyniach kamieniowi. Twarda woda ma ogromny wpływ na zdrowie, np. na funkcjonowanie nerek. Osoby, które zaniedbują jakość własnej pitnej wody, często zderzają się z problemami, jak kamienie nerkowe i inne.

 

Jak działają środki filtracyjne?

Mechanizm działania filtra zależy od jego konstrukcji i przeznaczenia. Wszystkie systemy dzielą się na dwa główne typy:

  • Do uzdatniania wody na potrzeby techniczne, ale nie do użytku wewnętrznego – filtry tego typu oddzielają cząstki obecne w wodzie i mające negatywny wpływ na działanie sprzętu AGD;
  • Do oddzielania niepożądanych zanieczyszczeń w wodzie pitnej – do takich celów stosuje się filtry do wody kranowej podzlewozmywakowe, nakranowe czy dzbankowe. Ich zasada działania polega na separacji mikrocząsteczek o rozmiarach dochodzących do 5 mikronów, poprzez ich filtrację przy zastosowaniu materiałów sorpcyjnych, żywicy jonowymiennej lub membrany osmotycznej.

 

Zalety filtrów do wody pitnej

Główne zalety wszystkich systemów czyszczących to:

  • Zapobieganie przedostawaniu się szkodliwych zanieczyszczeń do organizmu człowieka. Niektóre rodzaje filtrów chronią przed zakażeniami bakteriami, wirusami i innymi patogennymi mikroorganizmami;
  • Filtry mocowane bezpośrednio w rurach umożliwiają odbieranie smacznej wody bezpośrednio przy kranie, bez zanieczyszczeń, smaku i zapachu.

 

Aby dobrać filtr odpowiedni do konkretnego przypadku, należy zapoznać się z najczęstszymi typami filtrów do wody kranowej.

 

Filtr do wody – dzbanek

Dzbanek filtrujący to przezroczysty pojemnik o średniej objętości 2-5 litrów. Wewnątrz pojemnika znajdują się dwie komory, do jednej wlewa się wodę, a do drugiej przepływa już oczyszczona ciecz. Wewnątrz takiego dzbanka znajduje się wkład, który należy wymieniać co 3-6 tygodni, w zależności od ilości czyszczonego płynu. Opisy konkretnych filtrów do wody kranowej zawierają informacje dotyczące żywotności wkładu. Tak więc niektóre modele są przeznaczone do czyszczenia 400-500 litrów lub więcej, podczas gdy przepustowość innych wynosić może 100-120 litrów. Zalety takiego dzbanka to:

  • wysokiej jakości czyszczenie z chloru, wapna;
  • łatwość obsługi;
  • stosunkowo niski koszt.

 

Filtr do wody kranowej – pod zlewem

Systemy przeznaczone do montażu pod zlewem znane są jako filtry stacjonarne. Mogą być bezpośrednio podłączone do sieci wodociągowej. Większość modeli tego typu ma osobny kran, przez który dostarczana jest oczyszczona woda. Do tego typu modeli zaliczają się także filtry z odwróconą osmozą, usuwające zanieczyszczenia mechaniczne, większość związków organicznych, metali ciężkich czy chloru z wody. Systemy tego typu wyposażone są w 3-5 sekcji filtrujących, które zapewniają wieloetapowe czyszczenie. Taki sekcje wykonane są z:

  • tworzyw sztucznych;
  • szkła;
  • stali.

 

Filtry do wody pitnej – wnioski

Nie można zaniedbywać swojego zdrowia poprzez picie nieoczyszczonej wody. Nierzadko filtry do wody kranowej to jedyna dostępna opcja. Decydując się na filtr z dzbankiem lub stacjonarny, należy okresowo wymieniać wkłady, aby zapobiec ponownemu zanieczyszczaniu wody pitnej.