Opublikowano: 26 października 2020

Reflektory samochodowe mają w założeniu oświetlać drogę przed autem w sposób pozwalający na nieskrępowaną jazdę nocą. Okazuje się jednak, że w wielu pojazdach te warunki nie są do końca spełnione. Przede wszystkim mowa o starszych samochodach, które nie mają jeszcze reflektorów wykonanych w nowoczesnej technologii, gdzie praktycznie powszechnie stosuje się już soczewki. Tutaj żarówki LED H7 mogą być wyjściem z sytuacji, znacznie poprawiając widoczność na drodze. Sprawdzamy, czy można ich używać zgodnie z przepisami.

Więcej światła – większe bezpieczeństwo

Nie da się ukryć, że lepiej oświetlona jezdnia przed samochodem to znacznie większe bezpieczeństwo jazdy. Masz wtedy szansę w porę zauważyć przeszkodę, taką jak złamana gałąź czy zwierzę, ale też człowieka idącego poboczem. Jeśli dodatkowo nie będziesz oślepiać innych uczestników ruchu, to sytuacja będzie wręcz idealna.

By jednak to sprawić, musisz dowiedzieć się, jak świecą żarówki LED H7. Otóż dobrej jakości produkty są w stanie wygenerować taką wiązkę światła, która będzie idealnie odwzorowywać sposób świecenia klasycznej żarówki halogenowej. Zostało to potwierdzone badaniami laboratoryjnymi.

Żarówki LED H7 w samochodzie – przepisy 2020

Niestety, przepisy nie nadążają za nowymi technologiami i wciąż nie możemy legalnie używać żarówki LED H7 w samochodzie. Przepisy 2020 miały w tej kwestii nieco się zmienić, jednak w dalszym ciągu wszelkie uaktualnienia są w fazie projektowej. Dlatego, na razie żarówki LED H7 można użytkować jedynie na terenach poza drogami publicznymi. Mogą to być prywatne posesje, tory wyścigowe, trasy off-roadowe itd.

W przypadku wyjazdu na drogę publiczną, gdy zostaniesz zatrzymany do kontroli, policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny Twojego pojazdu. Niestety, jest tak nawet pomimo tego, że testy laboratoryjne dowiodły, jak wysoką skuteczność świetlną i brak efektu oślepiania posiadają nowoczesne żarówki LED H7. Przepisy niestety nadal są mocno zacofane pod tym względem. Dlatego kierowcy skazani są na używanie tradycyjnych, halogenowych żarówek na drogach publicznych.

Oszczędność energii – większa ekologia

Oprócz samego faktu, że żarówki LED H7 oferują znacznie większą ilość światła i jego lepszą barwę, mogą także przyczynić się do dbania o środowisko. Aby zrozumieć, jaki mechanizm tu zachodzi, trzeba wiedzieć, w jaki sposób w samochodzie generowany jest prąd do lamp. Otóż wytwarza go specjalna prądnica, zwana alternatorem, która napędzana jest bezpośrednio przez silnik spalinowy.

Oznacza to, że włączenie każdego odbiornika energii elektrycznej powoduje zwiększenie obciążenia silnika, większą konsumpcję paliwa, a także większą ilość produkowanych spalin. Typowa żarówka halogenowa typu H7 ma moc 55 W. Tymczasem nawet o 3/4 mniejszym poborem prądu legitymują się dobre żarówki LED H7. Przepisy wciąż wydają się tego faktu nie zauważać, jednak nacisk na dbałość o środowisko ze strony instytucji unijnych prawdopodobnie sprawi, że tzw. retrofity LED niedługo zostaną zalegalizowane.

Żarówki LED H7 – czekają nas zmiany?

Retrofity to specjalne zestawy, które montuje się bezpośrednio w miejsce tradycyjnej żarówki H7 i podłącza prosto do instalacji pojazdu. Dzięki temu w łatwy i szybki sposób będzie można przystosować reflektory starszego auta do nowych źródeł światła, a także uzyskać o wiele lepsze oświetlenie drogi. Wystarczy raz spojrzeć na to, jak świecą żarówki LED H7, by się o tym przekonać.

Dodatkowo zmniejsza się zużycie prądu, instalacja elektryczna pojazdu zostaje znacznie odciążona, a przede wszystkim wpływa to korzystnie na spalanie. To znów pociąga za sobą dwa istotne efekty: więcej pieniędzy zostaje w Twoim portfelu, a auto emituje w czasie jazdy mniej spalin.

Mamy nadzieję, że dobrze wytłumaczyliśmy Ci, jakie zalety mają żarówki LED H7 w samochodzie. Przepisy 2020 wciąż niestety nie pozwalają na ich legalne stosowanie na drogach publicznych, jednak to w najbliższych latach powinno się zmienić, głównie ze względów ochrony środowiska. Na razie można używać ich na terenie prywatnym, zamkniętych placach, torach wyścigowych, na leśnych drogach czy w off-roadzie. Dobrej jakości zestaw na pewno nie będzie wywoływał efektu oślepiania innych kierujących, natomiast przed Twoim autem będzie nawet dwa razy jaśniej.