Opublikowano: 23 lutego 2021

Czym jest zamsz, nie trzeba miłośniczkom tego materiału mówić. Jest to jeden z najbardziej popularnych materiałów, przy pomocy którego wytwarza się wszelkiego rodzaju przedmioty galanteryjne. Dlatego też tak chętnie korzystają z niego projektanci i producenci torebek. Świetnie sprawdza się jako materiał na buty czy paski. Czym jest ten materiał i czy łatwo ulega działaniu czasu? Czy to delikatny materiał, który łatwo zniszczyć, czy wręcz przeciwnie? Jak dbać o zamszową torebkę? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule!

Zamsz: czym właściwie jest i dlaczego zdobywa tak dużą popularność?

Zamsz jest jednym z najbardziej popularnych materiałów wykorzystywanych do projektowania torebek. Najczęściej można go spotkać jesienią i zimą, bo to z myślą o tych porach roku projektanci często tworzą przepiękne torebki wykonane z tego materiału. Jest niepodobny do żadnego innego, ponieważ jego charakterystyczna faktura i miękkość nie dają się pomylić z żadnym innym materiałem. W tym sezonie zamsz również króluje, a torebki zamszowe znaleźć można w przeróżnych sklepach, zarówno w stacjonarnych, jak i internetowych, na przykład w StylowejGalanterii, gdzie produkty szczególnie od włoskich projektantów, robią niesamowite wrażenie i sprawdzą się jako świetny dodatek do wielu stylizacji jesienno-zimowych.
Czym jest ten materiał, zwany zamszem? Co warto o nim wiedzieć i w jaki sposób dbać o torebki z niego wykonane? Zamsz jest w istocie rzeczy odpowiednio przygotowanym fragmentem skóry, a konkretniej: jej spodnią warstwą, którą określa się mianem mizdry. Nie ma warstwy licowej i ma strukturę miękkich, krótkich włosków. Z tego też względu jest bardzo przyjemny w dotyku, a także niezwykle elastyczny i, niestety, z tendencjami do absorbowania wilgoci, wody i tego wszystkiego, czego należy unikać, gdy decydujesz się na wybór torebki stworzonej z tego materiału.
Wytwarzany jest ze skóry zwierząt, których kończyny zakończone są kopytami. Jakie więc gatunki zwierząt służą do tworzenia takich materiałów? Na przykład kozy czy jelenie, ale także renifery, sarny, owce, a nawet łosie. Skóra tych zwierząt jest odpowiednia do wytwarzania zamszu, z tego też względu znajduje zastosowanie w przemyśle ubraniowym.
Często jest farbowany na wiele różnych odcieni, bo dobrze poddaje się działaniu koloryzacji i jest zdolny do utrzymywania koloru przez odpowiedni czas.

Zalety i wady zamszu, czyli słowo o tym, jak o niego dbać, by nie uległ zniszczeniu

Niewątpliwymi zaletami torebek zamszowych jest ich wytrzymałość. Nie różnią się znacząco od swoich skórzanych odpowiedników. Są trwałe i odporne na działanie czynników mechanicznych. Gdy zadbasz odpowiednio o swoją zamszową torebkę, posłuży Ci ona przez wiele sezonów i wciąż będzie wyglądać tak pięknie, jak wtedy, gdy ją kupiłaś. Produkty wykonane z tego materiału nie wychodzą z mody, ponieważ jest uniwersalny, co dodatkowo przemawia za kupowaniem torebek stworzonych właśnie z zamszu. Każda z nich musi zostać wykonana starannie. Dlatego też projektanci i producenci dbają, by ich produkty tworzone były z zachowaniem wszelkich reguł fachu. Wtedy produkt ma najwyższą jakość, co zresztą widać, gdy się przyjrzymy droższym modelom takich torebek. Nadają się zarówno do stylizacji mniej, jak i bardziej formalnych. Są eleganckie, gdy odpowiednio się je dobierze.
Czy jednak zamsz ma jakieś wady? Czy da się go zniszczyć? Odpowiedź jest niestety twierdząca, ponieważ materiał ulega zniszczeniu szybciej, jeśli jest wystawiony na działanie wilgoci. Pod wpływem wody torebka zamszowa może się skurczyć! Tak, to nie żart, dlatego nie wolno wychodzić z nią na zewnątrz wtedy, gdy leje jak z cebra, bo to świetny sposób, by zniszczyć przepiękną torebkę bezpowrotnie. Jedynym ratunkiem wydaje się możliwość zostawienia torebki w suchym i niezbyt ciepłym miejscu, ponieważ suszenie jej za pomocą urządzeń elektrycznych takich jak suszarka prowadzi do zniszczenia i skurczenia materiału. Najlepiej zawiesić ją na wieszaku i zostawić na jakiś czas do wyschnięcia. Pamiętaj, że gdy torebka się suszy, musisz ją co jakiś czas rozciągać, by nie uległa trwałemu skurczeniu.

Dbanie o zamsz, czyli jak prać

Zamsz należy prać wyłącznie ręcznie, a pranie chemiczne nie służy mu zbyt dobrze, chyba że producent twierdzi inaczej. Wtedy z odpowiednią dozą ostrożności można mu zaufać i prać chemicznie, ale najlepszym sposobem pozostanie pranie ręczne. Co jeszcze warto wiedzieć? Dla niektórych podatność zamszu na zarysowania to wada, dla innych zaleta, która nadaje produktom z niego wykonanym swoistego charakteru i sprawia, że wyglądają oryginalnie.
By torebka służyła Ci przez lata, musisz  o nią odpowiednio dbać. Jeśli skorzystasz ze wskazówek zawartych w tym artykule, na pewno sobie poradzisz. Odwiedź sklep StylowaGalanteria i dobierz torebkę, która pasuje do Ciebie najlepiej!