Opublikowano: 29 kwietnia 2021

Internet jest obecnie nieodłączną częścią naszego życia, dlatego ważny jest jego odpowiedni wybór. Sprawdź, jakie czynniki musisz wziąć pod uwagę przed zawarciem umowy z dostawcą.

Internet stacjonarny – jaki wybrać?

Jeżeli nie wiesz, jaki Internet stacjonarny będzie dla Ciebie odpowiedni, musisz przemyśleć kilka kwestii, takich jak:

  • dostawca,
  • możliwość korzystania ze światłowodu,
  • prędkość,
  • ilość osób korzystających z Internetu i ich potrzeby,
  • cena Internetu.

Dostawca Internetu – światłowód

W Polsce jest wielu dostawców Internetu. Większość z nich działa na terenie całego kraju. Musisz jednak zwrócić uwagę, że w dużych miastach często zdarza się, że dostawca ma ograniczony zasięg usług. Może więc okazać się, że tylko część operatorów będzie dostarczać Internet do Twojego miejsca zamieszkania. W takim przypadku Twoje pole manewru już na starcie jest dość mocno ograniczone. Warto także zorientować się, czy w Twojej okolicy usług nie oferują regionalni dostawcy, działający tylko na obszarze danego miasta czy nawet danej dzielnicy.

Dowiedz się również, czy dostawcy działający w Twojej okolicy oferują Internet światłowodowy, gdyż korzystanie z niego pozwala na szybsze i niezakłócone korzystanie z sieci. Stabilność połączenia nie zależy od żadnych czynników atmosferycznych, w odróżnieniu od Internetu radiowego, którego działanie mogą zakłócać chociażby silne opady. Ponadto dzięki połączeniu światłowodowemu, Internet będzie po prostu szybszy.

Prędkość, liczba osób korzystających i ich potrzeby

Kolejnym ważnym czynnikiem jest prędkość Internetu. Najpierw musisz jednak wziąć pod uwagę, ilu domowników będzie korzystało z sieci. Im więcej osób, które będą współdzielić Internet, tym jego prędkość musi być większa. Musisz rozważyć także, jakie potrzeby ma każda z tych osób. Inne będzie bowiem zapotrzebowanie na Internet w przypadku dwóch osób, pracujących stacjonarnie i korzystających z sieci sporadycznie do sprawdzenia aktualności, a inne w przypadku rodziny 2+2, gdzie rodzice pracują zdalnie, dzieci również w ten sposób się uczą, a dodatkowo w domu są sprzęty sterowane za pomocą Internetu.

Zasadą jest oczywiście, że im wyższa prędkość, tym lepiej. Nie warto jednak przepłacać za prędkość 1Gb/s, jeżeli Internet ma służyć tylko jednej osobie, która będzie z niego korzystać jedynie do sprawdzenia poczty. Jest to bowiem najwyższa oferowana obecnie prędkość dla Internetu domowego, zatem sugerowana będzie co najmniej dla kilku osób. Dla jednej osoby, łączącej się z siecią tylko przez jedno lub dwa urządzenia, wystarczające będzie nawet 50 Mb/s, a optymalne – 100 Mb/s. Dla kilkuosobowej rodziny lepiej jednak wybrać pakiet 200 Mb/s lub 300 Mb/s, co zapewni komfortowe korzystanie z Internetu.

Cena Internetu

Ważną decyzją, jaką musisz podjąć, jest także to, ile jesteś skłonny wydać na Internet. Ceny kształtują się bardzo różnie w zależności od dostawców, ale przede wszystkim w zależności od prędkości Internetu (im wyższa, tym większa cena). Najczęściej za pakiet 300 Mb/s należy zapłacić ok. 50-60 zł miesięcznie. Zwróć również uwagę, czy w podanej przez producenta cenie mieści się router, konieczny do rozprowadzenia Internetu w domu. Najczęściej konieczne będzie bowiem uiszczenie dodatkowej, jednorazowej opłaty w wysokości ok. 50 zł za montaż tego urządzenia.

Wybierając odpowiedni pakiet, musisz sprawdzić także, czy dostawca nie nakłada na Ciebie limitu co do ilości pobieranych danych (obecnie zdarza się już to bardzo rzadko, jednak nie zaszkodzi sprawdzić, aby nie mieć później niemiłej niespodzianki). Warto także sprawdzić, czy operator, z którym mamy zawartą inną umowę, np. na telefon, nie oferuje specjalnych promocji na dodatkowe usługi swoim dotychczasowym klientom – w ten sposób możemy zmniejszyć cenę płaconą za Internet.

Teoretycznie wybór Internetu stacjonarnego nie jest niczym trudnym. Konieczne jest jednak rozważenie kilku, wskazanych powyżej czynników, co wymaga poświęcenia chwili czasu. Jeżeli jednak wiesz już, jaki Internet stacjonarny jest Ci potrzebny, odpowiednią ofertę z całą pewnością znajdziesz pod adresem: https://kup-uslugi.pl/internet-stacjonarny/.