Opublikowano: 22 czerwca 2022

Niezwykle atrakcyjna i nowoczesna forma ochrony ekranu to płynne szkło na telefon, które skutecznie chroni smartfon przed zarysowaniami, uszkodzeniami i brudem na zewnątrz urządzenia. W przeciwieństwie do folii ochronnej czy szkła hartowanego, usunięcie płynnego szkła ochronnego nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Jak więc prawidłowo usunąć płynne szkło z ekranu, bez ryzyka uszkodzenia telefonu? Postępuj zgodnie z przewodnikiem, który szczegółowo wyjaśni całą procedurę.

Czym jest płynne szkło do telefonu?

Przed przystąpieniem do prawidłowego usunięcia płynnego szkła z telefonu, należy zatrzymać się przy tym, czym tak naprawdę jest płynne szkło do telefonu. W swojej podstawowej formie jest to emulsja, która po nałożeniu na ekrany smartfonów dość szybko twardnieje pod wpływem gorącego powietrza. Ochrania telefon przed różnego rodzaju uszkodzeniami fizycznymi.

Po nałożeniu na ekran stwardniała warstwa emulsji tworzy folię o grubości około 0,0004 mm. Innymi słowy, bez mikroskopu dojrzenie samej warstwy jest niemożliwe. Emulsja pomaga dzięki temu usunąć rysy z ekranu, wypełniając je nanocząsteczkami emulsji.

Czy warto usunąć szkło płynne na telefon?

Preparat ochronny na ekranie jest bardzo trwały i może działać nawet do 5 lat. Większość innych rodzajów ochron ekranu ma średnią żywotność — od 9 miesięcy do 2 lat. Oczywiście, trwałość płynnego szkła zależy od stopnia ścieralności materiału przed nałożeniem, a także od tego, w jaki sposób się je wykorzystuje. Mimo tego niewidoczna, odporna na zarysowania warstwa jest jednym z ciekawszych rozwiązań utrzymujących ekran telefonu bez widocznych zarysowań.

Powłoka oleofobowa, która powstaje po aplikacji emulsji, dodatkowo chroni telefon przed przywieraniem odcisków palców i tłuszczu. Wraz z upływem czasu cecha ta powoli zanika. Czy nadal warto pozostać przy płynnym szkle na telefon? W przeciwieństwie do szkła hartowanego, płynne szkło nie zapewnia wystarczającej ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Ponieważ warstwa jest niezwykle cienka, uderzenia mają tendencję do przenikania na ekran główny, pozostawiając płynne szkło nienaruszone. Z tego względu płynne szkło jest kontrowersyjnym dodatkiem ochronnym, który powinien zostać przemyślany. Jeśli jednak zostało już zaaplikowane na ekran telefonu, w jaki sposób usunąć je z jego powierzchni?

Płynne szkło na telefon – jak usunąć?

Istnieją dwie skuteczne metody, które zależą od rodzaju zainstalowanego płynnego szkła na ekranie smartfonu.

  • Metoda 1 – zalecana do płynnej osłony bez dodawanego w pakiecie szkła hartowanego. Do tej metody wystarczy jedynie naturalne światło słoneczne, pędzelek i pasta do polerowania. Kładziemy telefon ekranem do słońca na co najmniej godzinę. Osłabia to wiązanie między płynnym szkłem a powierzchnią ekranu. Następnie używając środka do polerowania i pędzla, delikatnie polerujemy powierzchnię ekranu, na której można zauważyć odpryski płynnego szkła. Oczyszczamy ekran do końca, usuwając wszelkie zanieczyszczenia czystą szmatką.
  • Metoda 2 – przydatna wyłącznie do płynnego szkła w pakiecie ze szkłem hartowanym. Aby je usunąć, należy delikatnie oderwać warstwę hartowaną od ekranu. Ciekły szklany film odpadnie wraz z nim. Jeśli jednak posiadamy samo płynne szkło, nic straconego. Wystarczy nakleić na nie hartowaną warstwę, a następnie powoli oderwać. W taki sposób płynna warstwa zostanie skutecznie usunięta.

Płynne szkło na telefon – konserwacja i ochrona

Jak zauważono, płynne szkło cechuje się właściwościami ochronnymi, które nawet w trakcie jego użytkowania nie zwalniają nas z najważniejszej czynności, tj. poprawnego użytkowania urządzenia.

Regularne czyszczenie telefonu przy pomocy odpowiednich produktów zadba o smartfon lepiej niż niejeden rodzaj płynnego szkła. Stosowanie ściereczek z mikrofibry i bakteriobójczych środków (bez alkoholu) nada telefonowi odpowiednią ochronę.

Oczywiście, szkło płynne na telefon to nie jedyny rodzaj ochrony. Oprócz niego można zastosować równie przydatne, a nierzadko także trwalsze rodzaje ochrony ekranu jak szkło hartowane czy plastikowe. Ostateczny wybór należy jednak do samego użytkownika.