Opublikowano: 23 czerwca 2022

Wielu ludzi do końca nie wie, jakie są potrzebne dokumenty, gdy wynajmuje się auto. Wiadomo, że w jakiś sposób trzeba potwierdzić swoją tożsamość, gdy chcemy wynająć auto, dlatego warto mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport. Jednak, czy jest możliwy wynajem samochodu bez prawa jazdy. Teoretycznie tak, bo w tej chwili możemy już korzystać z aplikacji m-obywatel, która umożliwia posiadanie wszystkich dokumentów w swoim telefonie, dzięki czemu nie trzeba nosić dokumentów ze sobą.

Czy wypożyczenie samochodu bez prawa jazdy jest możliwe?

Wiadomo, że korzystając z usług wypożyczalni, zawieramy z nią umowę, dlatego jest potrzebny jakiś dokument, który potwierdzi nasze dane. Dlatego udając się wypożyczyć samochód, warto ze sobą zabrać dowód osobisty, bo wtedy mamy pewność, że dojdzie do zawarcia umowy wynajmu. Większość ludzi stwierdzi, że w tej chwili może udać się zrealizować taką transakcję bez prawa jazdy, ponieważ do tego dokumentu mamy dostęp przy pomocy aplikacji. Jednak firmy wypożyczające w większości przypadków wymagają tego, aby mieć tradycyjny dowód osobisty.

Większość wypożyczalni działa w podobny sposób jak banki i wymaga przy podpisywaniu umów, aby mieć dowód osobisty w formie plastikowej. Raczej jednak znajdzie się wypożyczalnia aut bez prawa jazdy, która wypożyczy pojazd, kiedy potwierdzimy swoje dane przy pomocy paszportu lub rzeczonej wcześniej aplikacji rządowej, w której mamy dostęp do mnóstwa ważnych dla nas dokumentów. Wiadomo, że większość wypożyczalni nie zawrze umowy wynajmu z osobą, która nie ma uprawnień do kierowania danym pojazdem. W momencie, gdy ktoś się chce więcej dowiedzieć informacji o warunkach, jakie trzeba spełnić, aby wynająć auto, to warto odwiedzić wypożyczalnie samochodów w Szczecinku carforyou.com.pl, gdzie można dowiedzieć się wielu jeszcze innych informacji, które dotyczą samego wynajmu pojazdu.

Czy warto dokładnie przejrzeć umowę wynajmu samochodu, gdy chcemy skorzystać z usług wypożyczalni?

Wiadomo, że podpisując każdy dokument, trzeba dokładnie sprawdzić, co on zawiera. Nie chcemy przecież płacić jakiś kar, ponieważ nie wiedzieliśmy, że złamaliśmy w jakiś sposób regulamin. Nawet jak nie rozumiemy jakiegoś zapisu w umowie, to warto zapytać się o niego, ponieważ w przeciwnym wypadku można być pociągniętym do odpowiedzialności za jego złamanie. Niektóre wypożyczalnie mają taką możliwość, że przedstawiciel tej firmy podjeżdża pod dom autem, które chcemy wypożyczyć i u siebie w domu można dopełnić wszystkich formalności. Warto sprawdzić też dokąd mamy odstawić samochód, gdy skończy nam się okres wynajmu. Wypożyczalnie nieraz mogą nam zaproponować, że ktoś z ich firmy odbierze pojazd, co jest bardzo dużym ułatwieniem dla potencjalnych osób, które wypożyczają samochody. Kiedy mammy jakieś wątpliwości co do ubezpieczeń, to też warto dokładnie się o te kwestie zapytać, ponieważ w przeciwnym wypadku za jakieś szkody, które pojawiły się w czasie naszego użytkowania, auta będziemy musieli zapłacić, gdy nie będzie odpowiednich ubezpieczeń. Wiadomo, że lepiej przewidywać nieprzyjemne sytuacje i odpowiednio się przed nimi zabezpieczać. Niektórzy wypożyczają samochód, ponieważ chcą oni odbyć wygodną podróż poza granicę naszego kraju. Dlatego należy sprawdzić, czy w umowie nie ma zapisu, że nie można przekraczać granicy Polski tym autem. Najczęściej w takim przypadku trzeba zapłacić dodatkowe pieniądze za to, że można pojechać poza granicę kraju. Wypożyczalnie w wielu przypadkach jednak pozwalają na jazdę tym pojazdem tylko w granicach Unii Europejskiej. Przy okazji należy zwrócić uwagę, czy nie niekorzystnego zapisu o limicie kilometrów, przez który można ponieść ogromne koszty, gdy wybierzemy się na dłuższą wycieczkę po Polsce lub wyjedziemy za granicę. Niektóre wypożyczalnie przy podpisywaniu umowy zapisują też miesięczny limit kilometrów. Kiedy byśmy go przekroczyli, to trzeba płacić dodatkowe pieniądze. Samochód powinien wrócić do wypożyczalni w dobrym stanie, ale też powinien być wyczyszczony przez osoby, które go wypożyczyły.