Opublikowano: 16 lipca 2019

System nawadniający w ogrodzie to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością. Znacząco ułatwia bieżącą pielęgnację roślin, ograniczając zużycie wody oraz czas poświęcony na ręczne podlewanie nasadzeń. Jest niezwykle przydatny dla osób, które nie mają czasu na osobistą opiekę nad roślinnością lub ze względu na dużą powierzchnię ogrodu nie są w stanie samodzielnie nawadniać wszystkich jego fragmentów. Jak działa automatyczne podlewanie i kiedy warto zdecydować się na taki system?

Zasada działania systemu nawadniania ogrodu

Instalacje systemów nawadniania ogrodu są stosowane na działkach niezależnie od wielkości ich powierzchni. Są one podzielone na sekcje, na których posadzone są rośliny odmiennych gatunków, wykazujące zróżnicowane zapotrzebowanie na podlewanie. Woda jest dawkowana za pomocą odpowiednich końcówek nawadniających – zraszaczy, mikrozraszaczy lub linii kroplujących. Poszczególne końcówki łączy się za pomocą rur schowanych pod ziemią, podłączonych do ujęcia wody. Indywidualne sekcje działają pojedynczo, a pracą całej instalacji zarządza specjalistyczny sterownik, ustawiony zgodnie z osobistymi preferencjami użytkownika.

Wykonanie systemu nawadniania w ogrodzie

Aby system nawadniania zapewniał optymalne funkcjonowanie, dopasowując ilość podawanej wody do potrzeb roślinności, jego zaprojektowanie i wykonanie warto zlecić profesjonalnej firmie, oferującej realizację instalacji automatycznego podlewania. Dzięki dostosowaniu go do rodzaju gleby i roślin obecnych na terenie posesji będzie on efektywny, a zarazem ekonomiczny w codziennej eksploatacji. Najlepiej przygotować go jeszcze przed posadzeniem roślin i posianiem trawy. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by rozprowadzić instalację nawadniania także w już istniejącym, zagospodarowanym ogrodzie. Ponieważ projektowanie i montaż poszczególnych elementów wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, zdecydowana większość inwestorów decyduje się na wykonanie systemu z pomocą specjalistów.

Kiedy warto zdecydować się na automatyczne nawadnianie ogrodu?

Bezobsługowy system nawadniania ogrodu jest dedykowany dla osób, które nie mają czasu lub możliwości, aby samodzielnie podlewać posiadane kwiaty, krzewy i trawniki. To wygodna alternatywa dla właścicieli posesji, którzy nie umieją dopasować intensywności i częstotliwości nawadniania do potrzeb roślinności. Instalacja automatycznego podlewania zaprojektowana przez profesjonalną firmę zapewni optymalny poziom nawilżenia gleby, nie dopuszczając zarówno do przesuszenia, jak i nadmiernego zmoczenia nasadzeń. Systemy nawadniania ogrodu są także przydatne w momencie, gdy zależy nam na ograniczeniu zużycia wody. Dzięki zautomatyzowanej pracy i precyzyjnemu podawaniu wody redukują one nawet o połowę ilość potrzebnej cieczy, znacząco zmniejszając wysokość rachunków.

System nawadniania ogrodu to wygodna, bezobsługowa alternatywa tradycyjnego podlewania roślinności. Pomaga zaoszczędzić czas i siły przeznaczone na prace przy nasadzeniach, pozytywnie wpływając również na zmniejszenie rachunków oraz dostarczanie optymalnej ilości wody, zależnie od potrzeb rosnących na posesji gatunków.