Opublikowano: 16 lipca 2019

Nawet nieduży ogród potrafi być klimatyczny miejscem, w którym będziemy chcieli spędzać każdy wieczór. Za nastrojową i romantyczną atmosferę ogrodu w dużej mierze odpowiada starannie dopasowane oświetlenie. Jak więc za pomocą lamp na zewnątrz budynku oraz świateł wykorzystać potencjał tkwiący w naszym ogrodzie?

Oświetlenie w ogrodzie – od czego zacząć?

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnej lampy, warto przemyśleć jaki styl będzie panował w naszym ogrodzie, a następnie nakreślić konkretny plan. Producenci oświetlenia prześcigają się w coraz to nowych pomysłach, a rynek jest bogaty w różnego rodzaju rozwiązania. Gdybyśmy więc kupowali każdą lampę, która nam się podoba, mogłoby się okazać, że nasz ogród jest kwestią przypadku oraz brakuje mu charakteru, a sami niechętnie spędzamy w nim czas.

Ogród w określonym stylu – na który się zdecydować?

 

W przypadku ogrodów angielskich – czyli pełnych drzew, ozdobnych klombów, rzeźb oraz donic – sprawdzą się lampy ogrodowe w stylu vintage. Warto ulokować je wokół ławeczki, fontanny lub oczka wodnego. Przestrzeń, która znajduje się blisko ściany lub ogrodzenia, warto ozdobić stylowym kinkietem. Natomiast taras romantycznie oświetlą lampy wiszące. Aby stylizacja ogrodu była utrzymana w podobnym stylu, warto postawić na dodatki w kolorze miedzi oraz starego złota.

Natomiast ogród w stylu nowoczesnym oparty jest na figurach geometrycznych oraz cechuje się prostotą i nieskomplikowaną formą. Projekt oświetlenia ogrodu nowoczesnego może obejmować lampy w kształcie kuli – zarówno samodzielne, jak i w zestawie, Niepowtarzalnego charakteru dodadzą mu również prostokątne lampy stojące. W nowoczesnym ogrodzie odnajdą się wszelkiego rodzaju reflektory oraz światła led, które reagują na ruch. Hitem są świecące kostki oraz donice, które można ustawić przy wejściu na balkon czy taras.


Osoby zafascynowane kulturą wschodnią często decydują się na założenie egzotycznych ogrodów chińskich. Występują w nich jeziorka oraz rzeki, potężne głazy oraz oryginalne formy drzewek, które należy umiejętnie przycinać. W tym przypadku sprawdzą się nastrojowe lampiony, które będą oświetlały ważne pokazowe miejsce – na przykład ścieżkę, altanę czy oczko wodne. Ogród we wschodnim stylu warto wypełnić podświetlonymi donicami oraz lampami, które mają ażurowe klosze z roślinnym motywem. Nie powinno tu zabraknąć również świateł w różnych kolorach – na przykład czerwonym, zielonym czy żółtym.

Oświetlenie w ogrodzie, a aranżacja

Zabierając się za aranżację ogrodu, łatwo zdać sobie sprawę, że nie jest to proste zadanie. Z czasem może pojawić się u nas myśl, czy nie lepiej, zamiast robić to samemu, zlecić projekt oraz wykonanie specjalistycznej firmie?

Firm zajmujących się projektowaniem ogrodów oraz aranżacją oświetlenia jest wiele. Jednak warto postawić na sprawdzoną i pewną ekipę, taką jak zielone-studio.pl. Dzięki temu, że wyróżnia się ona wieloletnim doświadczeniem oraz specjalizuje w projektowaniu zarówno mniejszych, jak i większych przestrzeni możemy być pewni, że sprosta oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów.