Opublikowano: 23 kwietnia 2020

Ogród stanowi niejako przedłużenie całego domu – jest jego strefą piękna i naturalności, a tym samym miejscem do wyciszenia i relaksu. Początkowo zakładanie ogrodu może wydawać się łatwe i bardzo przyjemne, jednak kiedy zaczynamy myśleć o wszystkich jego elementach, ich późniejszej pielęgnacji i użytkowaniu zagadnienie staje się znacznie bardziej skomplikowane. Od czego warto zatem zacząć projektowanie i na jakie pytania należy odpowiedzieć sobie w pierwszej kolejności?

Ogród od podstaw – o czym trzeba pomyśleć?

Zakładanie ogrodu krok po kroku warto rozpocząć od uświadomienia sobie, że jest to miejsce stanowiące nie tylko dekorację domu, ale również jego dodatkowy, funkcjonalny obszar, na którym będziemy spędzać czas z dziećmi czy zwierzętami. Ogrody muszą być dopasowane do aranżacji budynku pod względem jego stylu. Nie mniej ważne jest jednak również położenie działki, jej ukształtowanie czy warunki glebowe całego terenu. Poza tym ogród powinien spełniać oczekiwania wszystkich domowników, również tych, którzy dopiero mogą pojawić się na świecie. Zatem zanim zdecydujemy się na minimalistyczny projekt, pomyślmy, czy w przyszłości montaż huśtawek, bądź zjeżdżalni nie zaburzy jego stylistyki.

Projektowanie ogrodu krok po kroku – odpowiedz sobie na te pytania!

Niezależnie od tego, czy planowaniem ogrodu zajmiesz się sam, czy zdecydujesz się na współpracę z naszymi projektantami, przed przystąpieniem do dzieła powinieneś odpowiednio się do tego przygotować. Pomocne mogą okazać się odpowiedzi na następujące pytania i zagadnienia:

– jaka jest charakterystyka terenu oraz okolicy działki – aby się o tym przekonać, weź do rąk mapy geodezyjne i plan, zorientuj je zgodnie ze stronami świata, wymierz odległości, określ, które tereny są nasłonecznione w ciągu dnia,

– kto będzie korzystał z ogrodu – czy będą to seniorzy, dorośli, dzieci, a może zwierzęta? – ogród musi spełniać oczekiwania wszystkich domowników,

– jakie ma być jego przeznaczenie – jak wspomnieliśmy ogród to nie tylko dekoracja. Może służyć zabawie, leniuchowaniu, organizacji domowych przyjęć czy grillów, hodowli roślin ozdobnych i jadalnych. Jeśli pragniesz zapewnić swojemu ogrodowi wszystkie te funkcje, możemy pomóc Ci podzielić teren na strefy dostosowane do swojego przeznaczenia. W praktyce bardzo często okazuje się, że połączenie ich ze sobą w estetyczny i praktyczny sposób jest niełatwe, a nawet niemożliwe, dlatego określ swoje priorytety!

– zastanów się, co lubisz i z czym jesteś w stanie sobie poradzić – jeśli na co dzień nie masz zbyt wiele wolnego czasu, wymagające rośliny mogą okazać się bardzo złym wyborem. Decydując się na współpracę z naszymi projektantami, możesz liczyć na podpowiedź również w zakresie roślinności i jej potrzeb pielęgnacyjnych.

– załatw kwestię budżetu – duży ogród to większy koszt założenia i utrzymania, jeśli dysponujesz ograniczonym budżetem, być może dobrym pomysłem będzie realizacja planu z podziałem na etapy, a tym samym również możliwość rozłożenia kosztów w czasie.

Dobrze przemyślane odpowiedzi na wszystkie te pytania podpowiedzą Ci, od czego zacząć projektowanie ogrodu i jak poradzić sobie z tym zadaniem krok po kroku.