Opublikowano: 15 stycznia 2023
aparat na zęby

Piękny uśmiech to dzisiaj marzenie każdego. Nic dziwnego – ładne zęby są naszą wizytówką. Obecnie moda na aparaty ortodontyczne nadal trwa – noszą je dzieci oraz dorośli. To wszystko po to, aby każda najmniejsza wada została skorygowana w odpowiedni sposób. Ile kosztuje aparat na zęby stały?

Aparaty na zęby

Ortodoncja oferuje korekcję zgryzu poprzez dwa sposoby – noszenie aparatu ruchomego oraz stałego.

Pierwszy z wymienionych charakteryzuje się tym, że można go zdjąć. Głównie zakładany jest na noc. Niemniej jednak, przy większej wadzie większą skuteczność wykazują stałe aparaty – i to właśnie one w ostatnich latach zyskały ogromną popularność.

Aparat na zęby stały to model, który przez cały okres leczenia znajduje się w jamie ustnej. Czas noszenia zależny jest od wady i może potrwać od 18 do 30 miesięcy. Najpopularniejsze egzemplarze składają się ze specjalnych zamków ulokowanych na każdym zębie oraz połączonych drutem.

Podczas leczenia lekarz ortodonta dokonuje przeglądu uzębienia i reguluje aparat na zęby stały. Taki mechanizm eliminuje bowiem wady przednio-tylne, zgryz otwarty, obrócone zęby czy zwężenie łuków zębowych. Często leczenie takie wymaga usunięcia części uzębienia – niemniej jednak szpara szybko znika. Jakie są rodzaje i ile kosztuje aparat na zęby?

Rodzaje aparatu na zęby

Ortodoncja oferuje różne rodzaje aparatów – ze względu na dynamiczny rozwój pacjent ma możliwość wyboru spośród modeli metalowych bądź estetycznych.

Aparat metalowy

Najpopularniejszy typ aparatu, który jest najtańszym wyborem wśród dostępnych opcji, co nie znaczy, że cechuje się najmniejszą skutecznością. To przede wszystkim model stały, zbudowany z zamków ulokowanych na każdym zębie, połączonych specjalnym łukiem ortodontycznym przy pomocy ligatur. Drut tworzący łuk odrywa kluczową rolę w całym leczeniu ortodontycznym i odpowiada za skuteczność – jego działanie bowiem opiera się na wywieraniu delikatnej siły na uzębienie. Dzięki temu przesuwa zęby we właściwe miejsce.

Wiele osób decyduje się właśnie na ten typ aparatu – jak już wspomniano, jest on najtańszym rodzajem, cena jednego łuku zaczyna się od 1500 zł. Warto podkreślić, że na każdej wizycie kontrolnej ortodonta zmienia gumki, które mocują drut do zamków. Wybór koloru tych elementów jest dowolny i z całą pewnością dodaje uroku. Niemniej jednak okres leczenia wynosi dość długo, bo od 12 do 30 miesięcy.

Aparaty ortodontyczne estetyczne

Aparat na zęby w Warszawie oferowany jest w niemalże każdym gabinecie ortodontycznym. Placówki mają w swojej ofercie również modele estetyczne. Czym się one różnią od metalowych? Przede wszystkim ceną – są nieco droższe, a także cechują się mniejszą widocznością.

Aparat stały z zamkami porcelanowymi (model ceramiczny) bądź szafirowymi (egzemplarz kryształowy) – gwarantuje głównie lepszy efekt kosmetyczny, aniżeli ten metalowy. Konstrukcja bowiem jest mniej widoczna bądź przezroczysta z uwagi na mleczną barwę.

Aparat samoligaturujący również jest często wybierany z uwagi na brak gumek w umocowaniach zamkach. Dzięki temu liczba wizyt w gabinecie zostaje ograniczona.

Aparat Damona zamiast ligatur używa klapek, dzięki czemu pacjent ma zapewniony większy komfort leczenia oraz ułatwione utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Jego zaletami są przede wszystkim:

  • mniejsza widoczność na zębach, aniżeli klasyczny aparat stały;
  • działanie w łagodniejszy sposób;
  • szybsze obserwowanie efektów podczas leczenia;
  • zredukowanie tarcia.

Aparat lingwalny zostaje ulokowany na podniebiennej i językowej stronie zębów, dzięki czemu jest praktycznie niewidoczny. Niemniej jednak może powodować trudności w wymowie. Tego typu aparaty przeznaczone są dla osób, które cenią sobie wysoką estetykę. Wykonuje się je indywidualnie dla każdego pacjenta oraz w każdym wieku. Co ważne, ten typ aparatu koryguje wszystkie wady zgryzu, nawet te obejmujące kości szczęki. Niemniej jednak koszt założenia będzie największy w porównaniu do pozostałych opcji.

Warto pamiętać, że samo założenie aparatu stałego nie jest jedynym kosztem. Ten proces bowiem poprzedza ustalenia planu leczenia czy wykonanie zdjęć RTG, a następnie trzeba systematycznie uczęszczać na wizyty kontrolne.