Klej chirurgiczny – do czego służy?
Jeśli masz drobne skaleczenie lub niewielkie zadrapanie, oczywiste jest, że najpierw powinieneś oczyścić ranę, a następnie nakleić na nią plaster. Ale jeśli doszło do poważniejszego rozcięcia lub pęknięcie skóry, lekarz może zastosować inne opcje zamknięcia takiego miejsca. Wśród nich wyróżnia się szwy lub klej.
Rodzaj materiału oraz techniki stosowane przez lekarza będą zależeć od wielu czynników, takich jak rodzaj urazu, wiek i stan zdrowia pacjenta, a także doświadczenie lub preferencje specjalisty czy dostępne materiały.
Klej chirurgiczny – do czego służy?
Najważniejszymi cechami trwałego kleju chirurgicznego są odpowiednie właściwości mechaniczne przy jednoczesnym nieutrudnianiu naturalnego procesu gojenia. Tego typu produkt musi mieć zarówno dużą siłę objętościową, jak i siłę klejenia, aby utrzymać razem dwa końce tkanki.
Do czego służy klej chirurgiczny? Lekarze używają tego produktu – zwanego także „klejem tkankowym” lub „płynnymi szwami” – do zamykania zarówno dużych, jak i mniejszych ran szarpanych, nacięć wykonanych podczas operacji laparoskopowej oraz ran na twarzy lub w pachwinach. Zalety kleju chirurgicznego obejmują:
- niskie wskaźniki infekcji;
- krótki czas spędzony na sali operacyjnej;
- niewielkie ryzyko pojawienia się blizn;
- brak konieczności użycia igieł i szwów (przyjazne dla dzieci);
- szybki powrót do pracy i innych aktywności, np. sportu,
- brak szwów do usunięcia.
Kleju nie można stosować, jeśli występuje zwiększone ryzyko powolnego gojenia się ran (ma to miejsce w przypadku cukrzycy i innych schorzeń). Co więcej, aplikacja produktu wymaga precyzji oraz odpowiedniej techniki. Zapytaj swojego lekarza o jego doświadczenia w stosowaniu tego materiału do zamykania ran.
Klej chirurgiczny – zastosowanie
Zastanawiasz się, do czego służy klej chirurgiczny? Zastosowanie ma przede wszystkim w przypadku skaleczeń lub ran, które:
- są niewielkie (mają do 5 cm długości),
- mają proste krawędzie,
- można łatwo połączyć ich końce.
Kleje chirurgiczne często używane są do zamykania ran na twarzy lub głowie, niektórych częściach rąk, nóg lub tułowia. Nie nadają się natomiast do sklejania przerwanej skóry na stawach, takich jak kolana lub dłoniach.
Jak długo utrzymują się kleje chirurgiczne?
Klej chirurgiczny nakłada się w postaci płynu lub pasty na brzegi rany. Jego aplikacja zajmuje tylko kilka minut. Produkt zwykle tworzy strup, który łuszczy się lub odpada w ciągu 5 do 10 dni.
Jak stosuje się klej chirurgiczny?
W pierwszej kolejności należy dokładnie oczyścić ranę i uciskać miejsce urazu, aby zatrzymać krwawienie. Następnie trzeba precyzyjnie wyrównać brzegi tkanek – warto poświęcić na to czas, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się blizny. W dalszej kolejności należy odsłonić bliższy koniec rany, cały czas uciskając resztę jej długości, a na odkryty fragment nałożyć klej chirurgiczny i poczekać, aż wyschnie.
Pełne wyschnięcie kleju zajmuje zwykle do 3 minut. Nie jest konieczne czekanie całego tego okresu przed przejściem do następnej sekcji w celu nałożenia kleju. Nakładanie kleju powinno być kontynuowane, aż zaklejona zostanie cała długość rany.
Jak pielęgnować ranę zamkniętą klejem chirurgicznym?
Lekarz lub pielęgniarka udzielą wszelkich niezbędnych porad dotyczących pielęgnacji rany zamkniętej klejem chirurgicznym. Natomiast zazwyczaj zaleca się:
- unikanie dotykania kleju przez 24 godziny;
- utrzymywanie suchej rany przez pierwsze 5 dni;
- branie prysznica zamiast kąpieli – aby uniknąć zamoczenia miejsca zranienia, użyj czepka, jeśli znajduje się ono na głowie. Jeśli na ranę dostanie się wilgoć, nie pocieraj jej, a delikatnie osusz.
W ciągu pierwszych 5 dni unikaj:
- naklejania plastra na klej chirurgiczny;
- nakładania na klej kremów i balsamów;
- zakładania odzieży, która mogłaby ocierać się o klej;
- szczotkowania włosów wokół sklejonego obszaru.
Idealne kleje chirurgiczne nie powinny wykazywać negatywnego wpływu na procesy gojenia i komfort pacjenta. Co więcej, cechują się biodegradowalnością, wysoką wytrzymałością, łatwością użycia dla chirurgów i możliwością zastosowania w różnych miejscach.