Jak objawia się zakrzepica?
Zakrzepica jest chorobą, o której wiele osób dowiaduje się zdecydowanie za późno. Jest niezwykle podstępnym schorzeniem, które przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów, aby po pewnym czasie stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Warto dowiedzieć się, czym dokładnie jest i jak się objawia, aby być lepiej przygotowanym na jej możliwy rozwój.
Zakrzepica – czym jest?
Żyły człowieka spełniają bardzo ważną rolę w transporcie krwi. Niestety, również ich praca może nie przebiegać tak, jak powinna. Do jednych z najczęstszych chorób dotyczących przepływu krwi w organizmie zalicza się właśnie zakrzepicę. Polega ona na tworzeniu się zakrzepów, skąd wzięła się jej nazwa. Zakrzepy zaczynają blokować swobodny przepływ krwi w żyłach, co zwykle dzieje się w okolicach ud i podudzi, jak również bioder. Zdarza się to jednak również w innych miejscach – coraz częściej w okolicach wątroby.
Najczęściej zakrzepy, które tworzą się w żyłach, nie są zagrożeniem dla życia pacjenta. Niestety, może się to zmienić, jeśli zakrzep oderwie się od ścian żyły i popłynie wraz z krwią do naczyń płucnych. Tam może spowodować groźną dla życia zatorowość płucną, której trudne przypadki mogą doprowadzić nawet do zgonu pacjenta.
Zanim przejdziemy do tego, jak objawia się zakrzepica, warto przyjrzeć się jej wielu rodzajom.
Jakie są rodzaje zakrzepicy?
Objawy zakrzepicy będą w dużej mierze zależeć od jej rodzaju. Właśnie dlatego warto dowiedzieć się, jak dzielimy zakrzepicę. Wyróżniamy przede wszystkim:
- zakrzepicę proksymalną – bardzo niebezpieczna odmiana, która pojawia się w żyle podkolanowej, głównej dolnej, biodrowej i udowej. Często prowadzi do zatorowości płucnej, przez co ważna jest szybka interwencja,
- zakrzepicę dystalną – powstaje głównie w żyłach łydek i zwykle nie jest niebezpieczna dla życia pacjenta,
- zakrzepicę żył powierzchniowych – często występuje wraz z żylakami,
- zakrzepicę żył głębokich – dotyczy głównie kończyn dolnych,
- zakrzepicę wątrobową – inaczej BCS.
Wiedząc już o rodzajach, warto przyjrzeć się temu, jak się objawia zakrzepica.
Zakrzepica – jakie ma objawy?
Wszystko rozpoczyna się bardzo niepozornie i często bezobjawowo, co jest przyczyną, przez którą zakrzepica jest tak niebezpieczną chorobą. Nie zmienia to jednak faktu, że w pewnym okresie symptomy zaczynają się pojawiać, przez to warto je dokładnie znać, aby móc zwrócić na nie uwagę.
Najwięcej objawów daje zakrzepica żył głębokich – dochodzi tutaj do uczucia ciężkości i uciążliwego bóli nogi, który zwykle ustępuje po podniesieniu kończyny do góry. Zdarza się również obrzęk chorego obszaru, jak i zmieniony kolor skóry – tutaj uwagę zwrócić powinien blady i szary odcień.
Zdarza się również, że jedna z kończyn będzie cieplejsza i podatniejsza na dotyk. Problemy te łączą się często również z bólem w klatce piersiowej, zadyszką, niedowładem kończyn, a nawet zaburzeniami mowy i widzenia.
W przypadku zakrzepicy powierzchniowej można zauważyć duży obrzęk nogi i pogorszenie samopoczucia. Mówiąc o zatorowości płucnej, należy zaznaczyć, że mogą zdarzać się krwioplucia, zasinienie całego ciała i tachykardia. Więcej informacji na temat objawów można znaleźć na stronie https://www.centrumflebologii.pl/pl/niewydolnosc-zylna/zakrzepica.
Jakie są przyczyny zakrzepicy?
Nieprawidłowy przepływ krwi w organizmie człowieka może mieć różne przyczyny. Najczęściej dotyczy on osób starszych oraz ludzi, którzy prowadzą leżący lub siedzący tryb życia. Zakrzepica jest również dość często spotykana u kobiet w ciąży i stosujących antykoncepcję hormonalną. Problem ten jest również widoczny w większym zakresie u osób otyłych.
Mówiąc o przyczynach w sensie czysto medycznym, wyróżnia się trzy elementy, które składają się na triadę Virchowa. Wymienia się tutaj:
- zmiany w śródbłonku naczyniowym,
- zmiany w składzie krwi,
- zmiany w żylnym przepływie krwi.
Niezależnie od przyczyn zakrzepica może być bardzo niebezpieczną chorobą, przez co każdy objaw, który zauważymy, powinien być konsultowany ze specjalistą. Przeprowadzi on odpowiednie badania, które pomogą w diagnozie i ewentualnym leczeniu.