Jak odnowić stare meble?
Moda ma to do siebie, że nie tylko przemija, ale od czasu do czasu powraca. Dlatego warto dwa razy zastanowić się przed wyrzuceniem starych mebli lub wstawieniem ich do wilgotnej piwnicy, skąd z pewnością nie będą już miały powrotu. Niektórym meblom wystarczy tylko trochę pomóc, by odzyskały swój dawny blask lub zupełnie zmieniły swój charakter, dopasowując się do nowoczesnych wnętrz. Jak w takim razie odnowić stare meble, by nadawały się do współczesnych mieszkań?
Jak odrestaurować stare meble?
Sposobów na odnowienie mebli jest wiele i w dużej mierze są zależne od rodzaju mebla oraz materiału jego wykonania. Inaczej będziemy działać w przypadku mebli z litego drewna, a inaczej, gdy są one zrobione z płyty laminowanej. Współcześnie produkowane meble są z reguły wykonane z wytrzymałej płyty MDF, ale to rozwiązanie spopularyzowało się na dobre dopiero na przełomie wieków. Meble pochodzące z lat 70. i 80. XX wieku bardzo często wykonane są z litego drewna, co daje bardzo duże możliwości w ich renowacji, nawet w domowym zaciszu. Jak odrestaurować stare meble z drewna?
Pierwszym etapem przygotowań jest oczyszczenie powierzchni odnawianego mebla (np. szafy, komody lub kredensu) przy pomocy papieru ściernego o odpowiedniej gradacji (zwykle używa się papieru, którego gradacja mieści się między 120 a 320). Tak przygotowaną powierzchnię należy następnie oczyścić z drobin powstałych wskutek działania papieru ściernego, a później odtłuścić. Jeśli nie zależy nam na idealnym efekcie i chcemy maksymalnie skrócić całą procedurę, możemy przejść od razu do nakładania bejcy w wybranym kolorze.
Gdy powierzchnia mebla dalej nosi ślady nierówności, lepszym rozwiązaniem będzie poprzedzenie bejcowania szpachlowaniem z zastosowaniem odpowiedniego produktu do tego typu zadań. Nakładanie bejcy, choć samo w sobie wspaniale podkreśla strukturę drewna, nie jest jeszcze końcowym etapem naszych prac. Bejca bowiem nie chroni mebla przed negatywnymi czynnikami z zewnątrz. W tym celu powierzchnię zabezpiecza się jeszcze dodatkowo lakierem.
Jak odnowić stare meble z płyty MDF?
Metody, które sprawdzają się przy renowacji mebli drewnianych nie będą odpowiednie przy meblach z płyty MDF. W tym przypadku nie będzie nam zależało na wydobyciu z mebla jego naturalnej struktury, ponieważ nie jest to drewno, a specjalna mieszanka. Taka powierzchnia jednak również potrzebuje odpowiedniego przygotowania, aby farba dobrze się trzymała. Podobnie jak w przypadku mebli z litego drewna, sprawdzi się papier ścierny. Jeśli do malowania przygotowujemy mebel o dużych powierzchniach i mamy do dyspozycji szlifierkę, będzie to świetny wybór, który znacznie przyśpieszy pracę. Po zmatowieniu frontów i wszystkich innych powierzchni mebla, należy je następnie odtłuścić. Po tej czynności można przystąpić do malowania farbą przeznaczoną do tego celu. Zwykle potrzebne jest nałożenie kilku warstw celem uzyskania optymalnego efektu. Metoda ta nie jest trudna ani czasochłonna, a efekt w wielu przypadkach potrafi naprawdę zadziwić.
Osobom, które nie mają pomysłu, jak odnowić stare meble, warto zaproponować również zmianę uchwytów meblowych, która sama w sobie potrafi nadać wyposażeniu zupełnie inny charakter. Uchwyty kryształowe sprawią, że szafa lub komoda będzie bardzo glamour, czarne uchwyty meblowe z kolei sprawdzą się we wnętrzach skandynawskich, industrialnych i loftowych.
Odnawianie foteli i krzeseł tapicerowanych
Na przestrzeni ostatnich dekad setki tysięcy mebli z epoki PRL-u trafiło na śmietnik. Dziś takie meble mają szczególną wartość kolekcjonerską, dlatego ich posiadacze z rozwagą podejmują decyzję o pozbyciu się starego fotela lub szafki. Zwłaszcza fotele i krzesła z lat 70. i 80. świetnie pasują do dzisiejszych nowoczesnych aranżacji, dlatego warto postawić na ich renowację, zamiast się ich pozbywać. Współczesny salon jest miejscem, w którym bardzo dobrze sprawdzą się stare meble. Jak odnowić wiekowy egzemplarz tapicerowanego krzesła lub fotela?
Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wymiana tapicerki, która z reguły wymaga jednak interwencji fachowca. Warto nadmienić, że usługi tapicerskie nie są drogie, a mają jedną zasadniczą zaletę: dają ogromną możliwość personalizacji mebla w zakresie kolorystyki, struktury i wzornictwa materiału. To bardzo dobra propozycja dla osób, które cenią sobie nietuzinkowe meble – po zmianie tapicerki kilkudziesięcioletni fotel nabiera dużej wartości, którą trudno nawet porównywać z odpowiednikiem z popularnej sieciówki. Sprawdź najlepszy sklep z akcesoriami meblowymi na stronie gryc24.pl