Opublikowano: 21 lutego 2023
hosting

Hosting i serwer – dwa słowa, które są wzajemnie ze sobą powiązane. Dwa słowa, które mają istotne znaczenie dla każdego przedsiębiorcy, niezależnie od tego, w jakiej branży działa. Dane hostingodawcy, jak również IP serwera można bez trudu poznać – wystarczy bowiem znać nazwę domeny i można bez trudu odnaleźć interesujące informacje. Jak sprawdzić hosting strony internetowej? Oto kilka najważniejszych informacji.

Dlaczego warto wiedzieć skąd jest hosting?

Niekiedy człowiek nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że wiedza o hostingodawcy będzie mu przydatna. Kiedy warto poznać hosting danej stron WWW? Taka wiedza przydaje się w takich przypadkach jak:

  • dana osoba już dawno temu otrzymała takie informacje, ale najzwyczajniej w świecie je zgubiła, teraz chciałaby tę wiedzę po prostu odświeżyć;
  • osoba, jaka odpowiedzialna jest za stworzenie danego portalu, zapomniała przekazać, z jakiego hostingu korzysta;
  • istnieje podejrzenie nadużycia, np. przywłaszczenia materiałów bez wiedzy właściciela, jeżeli ktoś ma na to dowody, może poprosić o kontakt z właścicielem serwera, gdzie znajduje się dana strona.

Jak sprawdzić hosting strony?

Istnieje kilka opcji, gdzie można sprawdzić hosting serwer. WHOIS w Krajowym Rejestrze Domen to miejsce, gdzie można sprawdzić wszystkie strony o końcówce ”pl”. Jest to miejsce, które prowadzone jest przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy (NASK). Każdy ma do niej dostęp i bez trudu będzie można tam dowiedzieć się następujących rzeczy: jaki ma status domena i kiedy została utworzona, kiedy nastąpiła ostatnia modyfikacja oraz kiedy ma się do czynienia z końcem okresu rozliczeniowego, informacje o abonencie i dane kontaktowe, o rejestratorze oraz dane kontaktowe. To także miejsce, gdzie można poznać nazwy poszczególnych serwerów.

Niezbędne informacje zapewnia również WHOIS od DomainTools. Z tą jednak różnicą, że tu można znaleźć informacje o stronach z całego świata. Trzeba również wiedzieć, że wiedza tam umieszczona, kierowana jest do specjalistów i przedsiębiorstw. Na dodatek, za korzystanie z tych usług, należy zapłacić. Jakie informacje można znaleźć po opłaceniu? M.in. osoba, która jest właścicielem strony internetowej; informacje o rejestratorze oraz dane kontaktowe; wszystko o dostawcach usług; aktualny status domeny.

Pozostałe bazy danych

Jak sprawdzić hosting danej strony? Do wyboru są również inne miejsca, gdzie niezbędne informacje są udostępniane. Do wyboru jest m.in. Check Host. Jego zdecydowaną zaletą jest to, że jest to bezpłatne narzędzie, które pozwala na pozyskanie informacji odnośnie tego, kto jest właścicielem serwisu. Check Host zapewni także takie wiadomości jak: adres P portalu, nazwę dostawcy usługi, jaka jest lokalizacja serwisów. Przy czym można być pewnym tego, że lokalizacja zostanie udostępniona razem z odpowiednią mapą.

Ostatnie, polecane narzędzie to Hosting Checker. Również lubiane z tego względu, że za jego korzystanie nic nie trzeba będzie płacić. Te osoby, które zdecydują się na korzystanie z tego narzędzia mogą zapewnić sobie dostęp do: nazwy dostawcy każdej usług, odnośnika do bazy WHOIS, jak również adresu IP. Hosting Checker to także numer, organizacja oraz nazwa systemu autonomicznego i lokalizacja serwera. Całkiem możliwe, że wiele osób skorzysta również z możliwości pozyskania odwrotnego DNS.

Teraz już nikt nie będzie miał problemu z tym, aby sprawdzić hosting danej witryny WWW. Nie jest powiedziane, że taką wiedzę w przyszłości się wykorzysta. Całkiem możliwe, że nie. Jeżeli ktoś jednak będzie wiedział, zawsze ma do dyspozycji tych kilka sposobów.

Korzystanie z w/w miejsc nie powinno stanowić dużego problemu. Jeżeli jednak nadal będzie on istniał, nie brakuje specjalistów, którzy znają się na tym temacie. Doskonale zdają oni sobie sprawę z tego, jak działać, aby pozyskać pożądany wynik. Dlatego też warto zakładanie serwera, hostingu, strony, itd., powierzyć ludziom, którzy mają odpowiednie doświadczenie w tym temacie i wiedzą, jak działać.