Najpiękniejsze stoki narciarskie w Europie – gdzie jechać na narty?

Opublikowano: 1 lutego 2022
narty

Ferie zimowe to idealna pora na to, aby oddać się narciarskiemu szaleństwu. Miłośnicy sportów zimowych doskonale wiedzą, że czas spędzony na stoku to nie tylko szusowanie, ale też zwiedzanie, odpoczywanie i spędzanie czasu w gronie wspaniałych ludzi. Jak wybrać idealne miejsce na zimowy urlop? 

Najpopularniejsze stoki narciarskie w Europie

Wyjazd na narty to idealny sposób na spędzenie zimowego urlopu. Taka wycieczka to gwarancja świetnej zabawy i niezapomnianych wspomnień. Warto więc dobrze opracować sobie plan wyjazdu po to, aby móc czerpać z niego jak najwięcej przyjemności. Jednym z pierwszych pytań, które pojawia się w momencie planowania zimowego urlopu, jest to, gdzie jechać na narty?

Sprawa może nie być oczywista, ponieważ zarówno w Polsce, jak i za granicą, możemy znaleźć naprawę fantastyczne miejsca dla miłośników sportów zimowych. Na początku warto orientować się, co mają do zaoferowania krajowe ośrodki narciarskie. Oczywiście najpopularniejsze z nich znajdują się na samym południu Polski, w najbardziej górzystym rejonie kraju. Wyjazd na narty jednak nie tylko szusowanie na stoku, ale także rozkoszowanie się lokalną kulturą, sztuką i kuchnią. Nie bez powodu zatem wiele osób decyduje się na wyjazd za granicę.

Tu pojawia się zatem kolejne pytanie, które brzmi – gdzie na narty w Europie? Kontynent europejski odznacza się wyjątkowym ukształtowaniem terenu i z pewnością nie brakuje tu rejonów typowo górskich. Nie ulega wątpliwości, że najlepsze stoki narciarskie w Europie znajdują się w Alpach. Alpy to najwyższy łańcuch górski w Europie, który niezaprzeczalnie jest geograficzną dumą całego kontynentu. Alpy leżą na terenie kilku europejskich państw. A zatem, w którym z nich najlepiej zorganizować zimowy wyjazd? 

Wyjazdy narciarskie w Alpy

Alpy to cel podróży numer jeden wśród miłośników zimowego szaleństwa. Ten niezwykły łańcuch górski rozciąga się na terytorium kilku państw – Francji, Włoch, Szwajcarii, Lichtensteinu, Niemiec, Austrii, Słowenii oraz Węgier. Każde z tych państw oferuje turystom niesamowity wachlarz rozrywek. Jak się okazuje do najbardziej lubianych i najlepszych stoków narciarskich w Europie należą te położone na terytorium Włoch. Dlaczego? Otóż Włochy, oprócz zachwycającej typowo narciarskiej rozrywki, oferują także szereg dodatkowych atrakcji, z czego największą z nich jest wyjątkowa włoska kuchnia. Drugą pod względem popularności destynacją są Alpy austriackie. Dużym udogodnieniem dla turystów z Polski jest stosunkowo niewielka odległość austriackich kurortów od większości polskich miast.

Wyjazdy narciarskie w Alpy to oczywiście nie tylko Włochy i Austria. Wiele osób decyduje się na zimowy urlop w Szwajcarii, gdzie można spotkać grono popularnych celebrytów z całego świata. Szwajcaria jest jednak dość drogim krajem, dlatego należy liczyć się z tym, że urlop w Alpach szwajcarskich będzie zdecydowanie droższy. Z drugiej jednak strony uważa się, że to właśnie pasmo szwajcarskie jest najpiękniejsze ze wszystkich. Nieco bardziej zaawansowani narciarze z pewnością skuszą się na Alpy francuskie, które są najwyższe. Zdobycie legendarnego szczytu Mont Blanc, znajdującego się na wysokości 4808 m n.p.m. to marzenie wielu turystów z ekstremalnym zacięciem.

Jak przygotować się do wyjazdu na narty?

Zimowy wyjazd na narty to całkiem spore przedsięwzięcie, do którego należy się dobrze przygotować. Wybór odpowiedniego miejsca i prawidłowe zabookowanie terminu to absolutna podstawa. W okresie szczytowym, kiedy turyści tłumie ciągną na stoki, warto tuż przed samym wyjazdem ponownie potwierdzić rezerwację. Konieczne jest, aby zabrać ze sobą odpowiednie ubrania. Osoby, które jadą w góry zimą po raz pierwszy, muszą wiedzieć, że temperatura i warunki pogodowe na szczycie są skrajnie inne od tych, które panują na niżej położonych terenach. Na takim wyjeździe warto mieć ze sobą gotówkę i podstawowe leki. Warunki drogowe w wysokich górach bywają skrajnie niebezpieczne, dlatego należy przygotować się na ewentualne utrudnienia w jeździe.