Opublikowano: 20 października 2021

Praca w magazynie i innych halach przemysłowych jest obecnie bardzo powszechna. W związku z rozwijającą się gospodarką powstaje coraz więcej miejsc pracy w tej branży, co stwarza ciągłe zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników. Aby ich pozyskać, należy odpowiednio dbać o komfort pracy i zatrudnienia. Ważne są zarówno wysokie zarobki, lecz także warunki, w jakich będą pracować nowe osoby. Zazwyczaj hale magazynowe i przemysłowe nie są ogrzewane, w związku z czym, pracownicy powinni mieć zapewnione ciepłe ubrania robocze, a także posiłek regeneracyjny.

Wszystkie sprzęty, takie jak wózki widłowe, wkrętarki, paleciaki, czy maszyny produkcyjne muszą być w stu procentach sprawne, aby zapobiec wypadkom. Ważną kwestią jest także zapewnienie odpowiedniego oświetlenia hali magazynowej. Światło musi być przyjemne dla oczu, nie razić i nie oślepiać, lecz także nie może być zbyt ciemne i męczące dla oczu. Poniżej przedstawione zostały zatem normy oświetlenia magazynu, według zasad europejskich, co pomoże w doborze odpowiedniej mocy i jakości światła w Twojej korporacji.

Jakie są normy oświetlenia hal magazynowych i przemysłowych?

Natężenie światła, jakie powinno być w hali, zapisane zostało w Normie Europejskiej EN 12464-1. Moc źródła możemy wówczas podzielić na 2 strefy:

  • w strefie samego składowania wymagane minimum to 100-200lx,
  • w strefie pakowania i wysyłki towaru, natężenie powinno wynosić co najmniej 300lx, by umożliwić pracownikom swobodne odczytywanie tekstu z etykiet i późniejsze skanowanie.

Dodatkowo ważny jest montaż i konstrukcja lampy. Musi być ona zabezpieczona osłoną, by żarówka nie świeciła bezpośrednio w oczy pracownikom, co pozwoli na uniknięcie efektu „lśnienia”. Lampy powinny być także podwieszone pod samym sufitem, w przeciwnym wypadku, ich zbyt niskie położenie będzie utrudniać układanie towaru na najwyższych półkach magazynowych, a także stworzy zagrożenie wypadku i strącenia źle zamontowanej lampy. Normy oświetlenia magazynu zastrzegają także, aby ściany we wnętrzu budynku były pomalowane na jasny kolor, a podłoga nie była wyłożona połyskującym materiałem, by nie odbijało się od niej światło i nie utrudniało pracy.

Rodzaje opraw do lamp na hali magazynowej i przemysłowej.

  1. Oprawy LED – są idealnym wyborem dla osoby, która szuka oszczędności, ale także komfortu i bezpieczeństwa. Oświetlenie hali magazynowej lampami LED spowoduje nie tylko oszczędności na rachunkach za energię elektryczną, lecz także ograniczy Twoją ingerencję w wymianę żarówek. Lampy LED są bowiem bardzo mało awaryjne, a dodatkowo można je łatwo zdemontować i oddać do regeneracji. Kolejnym atutem jest rodzaj światła emitowanego przez lampy ledowe – jest białe, przejrzyste, i dobrze rozsyła swoje promienie świetlne w każdy zakamarek. Lampy LED sprawdzą się idealnie na wysokości 7-15m, dzięki czemu jest to najczęściej wybierane światło do magazynów wysokiego składowania.

  1. Oprawy rastrowe – są doskonałym wyborem do biur i mniejszych magazynów. Sprawdzą się idealnie, gdy pracownicy mają na magazynie stanowiska komputerowe, lub gdy używają często skanerów. Różnorodność lamp rastrowych pozwala nawet na dobór mocy odbijania światła od monitora. Jest to także odpowiednie oświetlenie hali magazynowej do 6m wysokości. Wybór lampy rastrowej liniowej świetnie sprawdzi się w długich, magazynowych korytarzach i innych ciągach komunikacyjnych. Mocowanie lampy rastrowej jest również bardzo łatwe i pozwala na podwieszenie lampy przy samym suficie, aby uniknąć kontaktu wózka magazynowego, np. z kablami.

  1. Inteligentne oświetlenie- mając nowoczesny magazyn można pozwolić sobie na wybór inteligentnego oświetlenia, które także spełnia europejskie normy oświetlenia magazynu. W oprawy wbudowane są czujniki, które pozwalają na zdalne sterowanie. Wystarczy wgrać aplikację sterującą na komputer i na początku zorganizować tryb pracy lamp. Pozwoli to na spore oszczędności w zużyciu energii i ułatwi pracę, a także konfigurację mocy oświetlenia.

Najważniejsze jednak, przy ostatecznym wyborze oświetlenia hali magazynowej jest to, by było one komfortowe i bezpieczne pracownikom poruszającym się po budynku, a także nie utrudniało im pracy i nie stwarzało zagrożenia.