Opublikowano: 11 maja 2022
ubezpieczenia

Ubezpieczenie OC kojarzy się przede wszystkim z pojazdami mechanicznymi. Bezsprzecznie wynika to z obowiązku, jaki ciąży na właścicielach samochodów. Brak ważnej polisy niesie za sobą wiele przykrych konsekwencji. Niemniej polisa OC może przydać się także przedsiębiorcom oraz właścicielom mieszkań, nie tylko tych na wynajem. 

Ubezpieczenia OC – Opole – dla kierowców 

Polisa OC dla kierowców jest obowiązkowa, dlatego warto poświęcić nieco czasu na wybór ubezpieczyciela. Jak znaleźć dobre OC? Przede wszystkim nie należy wybierać pierwszej z brzegu oferty. Wnikliwa analiza pozwoli wybrać optymalny pakiet ochronny w dobrej cenie. Często ubezpieczyciele oferują OC w połączeniu z innymi ubezpieczeniami, jak np. AC. Przy wyborze konkretnego ubezpieczyciela należy koniecznie sprawdzić, co wchodzi w zakres polisy, czyli za co opłacana będzie składka. Może się bowiem zdarzyć tak, że w tej samej kwocie można znaleźć szerszy zakres u jednego ubezpieczyciela, podczas gdy u drugiego w tej cenie będzie dostępne tylko OC. W każdym przypadku rekomendowane jest zapoznanie się z treścią ogólnych warunków ubezpieczenia. 

Ubezpieczenie OC Opole – dla przedsiębiorców 

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe m.in. dla lekarzy, a także prawników. Równie popularne jest tzw. OC budowlane, czyli pakiet ochronny dla inwestorów. Dlaczego OC dla przedsiębiorców jest istotne? Ponieważ chroni przed roszczeniami niezadowolonych klientów, a także przed bankructwem na wypadek, gdy coś rzeczywiście pójdzie nie tak. Dotyczy to szczególnie branży budowlanej, gdzie wartość szkody może przekraczać kilkaset tysięcy złotych. Przedsiębiorcami są obecnie także rolnicy, niemniej z uwagi na specyfikę ich sektora, dostępne są odrębne ubezpieczenia OC dla rolników. Te obejmują zarówno szkody w budynkach mieszkalnych, jak i gospodarczych, a także bezpośrednio w uprawach i sadach. W gospodarstwie rolnym nietrudno o wypadek, dlatego warto zabezpieczyć swoje interesy, aby nie pokrywać z własnej kieszeni np. kosztów leczenia i rehabilitacji poszkodowanego pracownika. 

Ubezpieczenie OC a nowe mieszkanie 

Nowe mieszkania powstają, jak grzyby po deszczu. Zazwyczaj są to inwestycje kredytowane, co już stanowi dość spore obciążenie dla nich właścicieli. Dlatego nie dziwi trend na zakup polis OC wśród tej grupy. Polisa taka chroni przed skutkami błędu ekipy wykończeniowej, np. gdy dojdzie do zalania mieszkania usytuowanego piętro niżej na skutek przebicia rury kanalizacyjnej. To także ochrona na wypadek awarii sprzętów AGD, np. pralki czy zmywarki, które mogą poczynić równie kosztowne szkody. Z kolei osoby wynajmujące mieszkania nie chcą ponosić odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez najemców. Nie zawsze szkodę można bowiem pokryć z kaucji, zdarza się również, że taka nie jest w ogóle pobierana, aby zachęcić potencjalnych najemców do podpisania umowy. OC uchroni także właściciela nieruchomości przed koniecznością pokrycia kosztów tzw. szkody codziennej, jaka powstała na jego posesji. Taką szkodą jest np. złamanie ręki lub nogi przez uczestnika imprezy organizowanej przez gospodarza domu.