Opublikowano: 13 maja 2022
laptop

Jest to lista cyberbezpieczeństwa chroniąca system przed niepożądanymi gośćmi. Jak działa Whitelist? Dopuszcza ona do użytku tylko programy zatwierdzone przez administratora. Identyczną procedurę przechodzą także adresy IP i adresy e-mail. Wszystko, co nie jest obecne na liście, jest z góry blokowane. Whitelisty nie są uniwersalne. Na przykład YouTube jest witryną, która wprowadziła innowacyjną wersję YouTube Kids, która nie zawiera rekomendacji algorytmicznych, lecz starannie dobranych filmów dostosowanych do wieku.

Aby zmniejszyć zagrożenie wewnętrzne, firmy umieszczają na białej liście witryny, które uważają za bezpieczne oraz odpowiednie dla swoich dla pracowników podczas korzystania z ich sieci prywatnej. Co ciekawe już posiadanie wstępnie zatwierdzonej listy adresów e-mail pozwala zaoszczędzić kłopotów i czasu na szukanie codziennych wiadomości e-mail od klientów i partnerów biznesowych w niechcianej poczcie. Co warto wiedzieć o Whitelist? To, że warto z niej korzystać. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się dlaczego.

Dlaczego warto korzystać z Whitelist?

Whitelisty są bardzo przydatnym i potężnym narzędziem dla typowej firmy. Poniżej przedstawiamy kilka korzyści, jakie firmy mogą czerpać, korzystając z owych usług. Jeśli ten temat interesuje Cię w nieco większym stopniu, to zajrzyj w podany link: https://inlogica.com/posts/6 i dowiedz się tego, na czym zależy Ci najbardziej.

Ulepszone bezpieczeństwo w sieci

Wirusy potrafią pojawiać się w niesamowicie szybkim tempie, co utrudnia ich śledzenie oraz likwidowanie. W 2015 roku każdego dnia do systemów komputerowych wprowadzano prawie milion nowych wirusów. Umieszczenie każdego wirusa na czarnej liście nie tylko marnuje czas, ale także pozostawia otwarte drzwi dla przyszłych wirusów, które mogą przedostać się do Twojej sieci. Wszystko, co hakerzy muszą zrobić, to nieznacznie zmodyfikować szczepy złośliwego oprogramowania, aby ominąć czarne listy. Badania wskazują, że liczba nowego złośliwego oprogramowania znacznie przewyższa tradycyjne oprogramowanie antywirusowe. Whitelist sprawia jednak, że bezpieczeństwo w sieci jest stosunkowo łatwe, ponieważ wystarczy, że zatwierdzisz aplikacje, adresy itp. Reszta jest zablokowana.

Zwiększona produktywność

Badania pokazują, że ponad połowa pracowników jest bardziej produktywna podczas korzystania z telefonów w pracy. Jednak pomimo zwiększonej produktywności i wygody wiele urządzeń w niezabezpieczonej sieci naraża firmy na ataki ze strony hakerów. Nie wspominając o większej liczbie okazji do rozpraszania się – badanie wykazało, że pracownicy oglądają średnio ponad godzinę filmów niezwiązanych z pracą dziennie. Dzięki whitelist firmy mogą blokować niezabezpieczone i rozpraszające strony, które mogą zmniejszyć zyski firmy oraz pozbawić pracowników motywacji do wykonywania pracy wskazanej przez przełożonego.

Jak rozpocząć działanie z Whitelist?

Nie ma w tym nic trudnego. Zacznij od kilku prostych kroków. Utwórz białą listę e-maili, dodając zatwierdzone adresy e-mail do listy kontaktów. Aby uzyskać lepszą ochronę cybernetyczną poczty e-mail, połącz analizę poczty e-mail z monitorowaniem aktywności i sieci, a także rutynowymi szkoleniami z zakresu cyberbezpieczeństwa Regularnie aktualizuj białe listy, aby zminimalizować podatność na zagrożenia. Koniecznie skorzystaj z funkcji białej listy aplikacji już wbudowanych w Twój system. Pamiętaj też o tym, aby wykryć pułapki i wprowadzić nową technologię. Rozważ zatrudnienie specjalistów IT do zarządzania i aktualizacji białych list aplikacji, ponieważ mogą one być trudniejsze, niż białe listy e-maili. Białe listy adresów IP także wymagają nieco więcej uwagi. Upewnij się, że adres IP jest statyczny przed dodaniem do białej listy. W przypadku każdego typu białej listy możesz uprościć proces zatwierdzania, jeśli zdecydujesz się przyznać uprawnienia tylko do zatwierdzania administratorowi. Jednak dobrym pomysłem, z punktu widzenia czasu i wydajności, może być rozważenie przypisania niektórym użytkownikom końcowym większej aprobaty.