Opublikowano: 21 stycznia 2023
olej

Pączki, pomimo swojej kaloryczności, są uwielbiane nie tylko przez dzieci. W karnawale wiele osób smaży je w domu. Powstają również coraz to nowe pączkarnie, sprzedające swoje smażone pyszności z różnymi, często bardzo wyszukanymi nadzieniami. Powstaje jednak problem, co zrobić ze zużytym olejem po smażeniu pączków. Jak się go pozbyć w sposób jak najmniej kłopotliwy i niezagrażający środowisku?

Co zrobić z olejem po smażeniu pączków w domu?

Pączki w domach smażone są raczej okazjonalnie, jednak zawsze towarzyszy temu zużycie sporej ilości oleju. Co zrobić z olejem po smażeniu pączków, żeby nie zaszkodzić kanalizacji ani środowisku? Wiadomo, że wylewanie zużytego tłuszczu wprost do odpływu zlewu kuchennego lub toalety jest złym pomysłem. Olej, stygnąc, ulega zestaleniu, tworząc kleistą powłokę we wnętrzu rur kanalizacyjnych. Do tej tłustej, klejącej warstwy łatwo przyklejają się wszelkie inne zanieczyszczenia, co prowadzi do powstawania trudnych do usunięcia zatorów.

Żeby nie doprowadzić do utraty drożności kanalizacji, olej po smażeniu pączków lepiej jest utylizować w inny sposób. Jeśli są to stosunkowo niewielkie ilości z gospodarstwa domowego, najbardziej dostępną metodą jest przelanie oleju po smażeniu do zakręcanego, najlepiej plastikowego opakowania, a następnie wyrzucenie do pojemnika na odpady zmieszane. Oleju nie należy wylewać bezpośrednio do kontenera, nie stanowi on również bioodpadów.

Jeśli ilość oleju po smażeniu jest większa lub pączki smażymy dość regularnie, zużyty tłuszcz można przelewać do większego plastikowego pojemnika, a po jego zapełnieniu oddać w PSZOKu (Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych).

Co z olejem po smażeniu pączków w pączkarni?

Co zrobić ze zużytym olejem po smażeniu pączków, kiedy są go naprawdę duże ilości? Prowadzący lokal gastronomiczny, na przykład pączkarnię, ma obowiązek prawidłowego prowadzenia utylizacji odpadów. Do  jednych z bardziej kłopotliwych należy właśnie zużyty olej. Pozostały po obróbce termicznej tłuszcz zawiera substancje szkodliwe dla zdrowia i środowiska naturalnego, między innymi akroleinę. Wylanie go bezpośrednio do gleby jest nie tylko niebezpieczne dla środowiska, ale również niezgodne z obowiązującymi przepisami.

Prawidłową utylizację oleju posmażalniczego najlepiej jest pozostawić specjalistycznej firmie, zajmującej się skupem, przetwórstwem i utylizacją olejów roślinnych. Przedsiębiorstwa tego typu  organizują odbiór i skup oleju, wystawiając właścicielowi lokalu Kartę Przekazania Odpadu.

Jak zorganizować odbiór zużytego oleju po smażeniu pączków?

Procedura zorganizowania prawidłowej utylizacji zużytego oleju po smażeniu pączków nie jest skomplikowana. Na stronie https://euro-eko-polska.pl/zakup/ znaleźć można szczegóły kontaktowe do pracownika firmy, który pomoże przejść przez wszystkie niezbędne formalności.

Po podpisaniu indywidualnej umowy na zakup oleju, należy ustalić szczegółowe warunki jej realizacji. Firma oferuje swoim klientom elastyczne warunki odbioru, dostosowane do potrzeb i ilości odpadów. Poza tym, Euro Eko zapewnia specjalne pojemniki do przechowywania zużytego tłuszczu, które w czasie odbioru wymieniane są na nowe, o ustalonej wcześniej pojemności.

Odbiór możliwy jest na terenie całego kraju. Firma posiada flotę nowoczesnych samochodów, przystosowanych do bezpiecznego przewożenia odpadów. Warto wspomnieć również o intuicyjnej aplikacji na urządzenia mobilne, którą firma zapewnia swoim klientom. Umożliwia ona wygodne zarządzanie sprawami związanymi z odbiorem zużytego oleju za pomocą kilku kliknięć w swoim smartfonie. Ustalić można nie tylko harmonogram odbiorów, ale również zamówić kolejne pojemniki na zużyty olej lub przejrzeć historię dotychczasowych transakcji.

Dzięki skorzystaniu z usług specjalistycznej firmy, posiadającej wszelkie niezbędne uprawnienia i zaplecze technologiczne do przetwórstwa i utylizacji oleju, prowadzący pączkarnię może zdjąć z siebie obowiązek zajmowanie się odpadami. Olej po smażeniu jest regularnie odbierany, a pracownicy pączkarni całą energię poświęcić mogą tworzeniu swoich słodkich przysmaków.