Opublikowano: 11 grudnia 2022
odśnieżanie

Śnieg zalegający na dachu stanowi zagrożenie dla osób przechodzących w pobliżu budynku, a dodatkowo mocno obciąża konstrukcję. O ile ze spadzistych elementów najczęściej osuwa się samoistnie, tak w przypadku pokryć płaskich nawarstwia się i zalega. A to z kolei bardzo niekorzystnie wpływa na strukturę dachu.

Z tych względów wiele osób zastanawia się, jak odśnieżyć płaski dach w sposób skuteczny, a zarazem bezpieczny? Odpowiedzi można znaleźć w dalszej części artykułu.

Dlaczego regularne odśnieżanie dachów na Śląsku jest tak ważne?

Śnieg zalegający na dachu stanowi ogromne obciążenie dla całej konstrukcji. Mimo że pokrycia są projektowane tak, aby były w stanie utrzymać duże ciężary, to jednak nadmierne obarczenie materiałów może bardzo negatywnie wpływać na ich strukturę.

Należy pamiętać, że im dłużej śnieg zalega, tym cięższy się staje. Wynika to z faktu, iż po czasie zamienia się w twardą pokrywę lodową, której ciężar może osiągać nawet 250 kg/m². Niestety, tak ogromne obciążenie jest w stanie doprowadzić do załamania konstrukcji dachu i poważnych zniszczeń. A wtedy naprawa wiąże się z bardzo dużymi wydatkami. Ponadto remont dachu w okresie zimowym to prawdziwe wyzwanie – zarówno dla firmy remontowej, jak i mieszkańców budynku.

Jak odśnieżyć płaski dach?

Odśnieżaniem płaskiego dachu można się zająć samodzielnie lub zlecić to zadanie fachowcom. Pierwsza opcja sprawdza się wśród właścicieli budynków z pokryciem o niewielkim metrażu. Natomiast druga polecana jest osobom, które użytkują obiekt z dużym dachem.

Należy pamiętać, że usuwanie śniegu z dachów w domach jednorodzinnych stanowi obowiązek ich właścicieli. Natomiast za odśnieżanie pokryć w blokach i kamienicach odpowiadają zarządcy obiektu.

Zanim przystąpisz do odśnieżania dachu, odpowiednio zabezpiecz teren dookoła budynku. Wyznacz miejsce, gdzie będziesz zrzucał śnieg. Powiadom domowników o wykonywanych pracach i upewnij się, iż w najbliższym czasie nie będą przemierzali terenów w pobliżu budynku. Następnie zabezpiecz elementy ogrodu oraz domu, które mogłyby zostać uszkodzone przez zrzucany śnieg.

W celu wejścia na dach wykorzystaj drabinę lub właz w stropie. Pamiętaj, aby w czasie odśnieżania zastosować uprzęż dekarską celem zwiększenia swojego bezpieczeństwa.

Do usuwania śniegu z dachu wykorzystaj szuflę przeznaczoną do odśnieżania ścieżek i chodników. Najlepiej wybierz tę z gumowym obrzeżem, gdyż model z ostrymi metalowymi czy plastikowymi krawędziami może doprowadzić do uszkodzenia pokrycia dachowego.

Profesjonalne odśnieżanie dachów – Śląsk

Jeśli chcesz odśnieżyć płaski dach o dużym metrażu, skorzystaj z usług specjalistów w tej dziedzinie. Wybierz firmę posiadającą doświadczenie, odpowiednie kwalifikacje i profesjonalny sprzęt.

Zleć odśnieżanie dachów na Śląsku zespołowi, który dobrze zna zasady BHP oraz stosuje się do nich podczas wykonywania pracy. Postaw na firmę wykorzystującą zaawansowane maszyny, bezpieczne dla danej powierzchni. Wybierając taki zespół, będziesz miał pewność, że prace przebiegną szybko i bezproblemowo.