Opublikowano: 2 września 2022
prasowanie

Wakacyjna a służbowa podróż znacznie różnią się między sobą i to pod wieloma względami. Jedną z nich jest dobór odzieży, która w trakcie urlopu ma być przede wszystkim wygodna oraz adekwatna do zaplanowanych działań. Natomiast ubrania zabierane w podróż służbową muszą spełnić ważną funkcję oraz zasady dress code’u. Jadąc na wakacje, odzież ma odległe znaczenie na liście spraw do załatwienia, w przeciwieństwie do podróży służbowej, gdzie znajduje się co najmniej na drugim miejscu priorytetów.

Jak wyprasować ubrania w podróży?

Schludne, czyste i wyprasowane ubrania są możliwe do osiągnięcia w trakcie podróży. Niemniej o ich wygląd warto zadbać jeszcze przed wyjazdem. Przede wszystkim należy pamiętać o właściwym doborze odzieży do warunków i dalszych możliwościach dbania o nie w toku podróży. Jeżeli masz zamiar poruszać się samochodem, ubrania mnące się można przewozić na wieszaku umieszczonym wewnątrz pojazdu oraz zapakowane w specjalną, rozkładaną torbę.

Warto również zadbać, by wśród bagażu nie pojawiły się ubrania, które łatwo się gniotą. Są przecież takie tkaniny, w których powinno się wyłącznie stać i to bez ruchu, są też takie, które wystarczy strzepnąć czy rozwiesić na oparciu krzesła, by odzyskały kształt.

Jak wyprasować ubranie bez żelazka?

Nawet wówczas, gdy wiadomo, że w trakcie podróży potrzebne będą nieskazitelne ubrania, rzadko kto bierze ze sobą turystyczne żelazko. Zwykle tym narzędziem dysponuje hotel, w którym można się zatrzymać, ale zdarza się, że nocleg zamówiony zostaje w innego rodzaju lokum lub w ogóle go nie będzie.

Aby nie przejmować się nadmiernie kwestią, jak wyprasować rzeczy bez żelazka, warto umiejętnie zapakować je w taki sposób w walizce, by się nie zgniotły. Marynarkę należy odwrócić na lewą stronę, jeden rękaw włożyć do drugiego i całość płasko rozłożyć na dnie walizki. Spodnie trzeba dokładnie złożyć i również umieścić na samym dole. Ważne, by cały bagaż dokładnie unieruchomić w walizce, dzięki temu zawartość nie przesunie się wewnątrz i nie zgniecie ubrań. Po przybyciu na miejsce koniecznie należy wypakować odzież, a następnie rozwiesić ją na wieszakach, oparciach krzeseł oraz foteli.

Gorąca para pomoże wyprasować ubrania

Aby nie zamartwiać się kwestią, jak wyprasować ciuchy bez żelazka, warto poznać kilka prostych trików, które rozwiążą kwestię braku narzędzia. W obliczu określonych tkanin pomocna może być gorąca para wodna. Umożliwi wyprasowanie np. wełnianych, kaszmirowych czy bawełnianych ubrań. Wystarczy najbardziej wygniecione fragmenty przytrzymać nad garnkiem z gotującą się wodą. Para prostuje zagięcia w tkaninie i pomaga unieść strukturę materiału. Dobrze, gdy dodatkowo można tkaninę wyszczotkować szczotką z miękkim włosiem, stworzoną specjalnie do ubrań. Te dwie czynności przywrócą pierwotny kształt ubraniom.

Inny ze sposobów odpowiadających na pytanie, jak wyprasować ubrania w podróży stanowi ułożenie np. spodni pod poduszką czy prześcieradłem na całą noc. Pod warunkiem jednak, że masz spokojny i miarowy sen, bez nocnych koszmarów zmieniających łóżko w karuzelę.

Pralnia w podróży

Ostatecznie będąc w podróży i w szczególnych wypadkach można skorzystać ze stacjonarnych pralni, w których funkcjonują również suszarnie z nawiewem. Można również oddać ubranie do firmy zajmującej się praniem i prasowaniem jednocześnie. Zwykle jednak takie zadanie jest trudne logistycznie oraz generuje dodatkowe wydatki.

Prasowanie bez żelazka jest możliwe na wiele sposobów, innowacyjną metodą jest prasowanie za pomocą żelazka w płynie, na przykład https://ccf1.pl/produkt/ccf1-prasujacy-magik/. Wszystkie pojawiają się wraz z doświadczeniem nabywanym w trudnych warunkach podróży. Bez względu jednak na pomysły prasowania odzieży bez użycia żelazka wszystko zaczyna się w domu, w momencie przygotowania do urlopu lub służbowego wyjazdu. Im lepszej jakości są ubrania, szczególnie męskie, tym łatwiej jest utrzymać ich nieskazitelny kształt. W przypadku kobiet liczy się przede wszystkim rodzaj tkaniny, która wcale nie musi być plastikowa, by dobrze wyglądać na sylwetce bez prasowania. Żelazko jest pomocne w wielu przypadkach – również w trakcie długiej podróży – ale nie niezbędne.