Opublikowano: 8 grudnia 2021
ogród

Architektura ogrodowa to wszelkiego rodzaju obiekty, które zgodnie z zasadami prawa budowlanego możemy umieścić na naszej powierzchni ogrodowej. Tego typu budowle podzielić możemy na architekturę ogrodową małą i dużą. Niewątpliwie do dużej zaliczyć możemy wszelkiego rodzaju altany, meble ogrodowe, wiaty czy ławki. W skład małej architektury ogrodowej wchodzą pergole, grille murowane, oczka wodne oraz różnego rodzaju posągi i figurki. Każdy z elementów spełnia swoją funkcję i wpływa na użyteczność powierzchni ogrodowej. Zadbane obiekty, znajdujące się w ogrodzie w dużym stopniu wpływają na jego atrakcyjność oraz podnoszą wartość całej posesji.

Pergola ogrodowa

Jest to samodzielna konstrukcja składająca się ze słupków oraz zadaszenia popularnie zwanego kratownicą. Kratownica jest idealna dla pnączy i roślin, ale również stanowi ochronę przed słońcem. Pergola, chociaż znana jest już od stuleci i była bardzo popularna w starożytności, w Polsce dopiero zaczyna zdobywać szerokie grono wielbicieli. Zalet posiadania pergoli jest wiele, między innymi możliwość przebywania na otwartej przestrzeni i cieszenia się z obcowania z naturą przy jednoczesnej ochronie przed warunkami atmosferycznymi. Dodatkowe zasłony zapewniają kameralność i przytulność. Pergole ogrodowe i tarasowe są idealne na organizację spotkań towarzyskich. Spędzanie czasu w pergoli ma niezwykłe aspekty relaksujące i odprężające. Wypoczywanie w towarzystwie natury ma istotne znaczenie dla naszego zdrowia psychicznego. Oprócz aspektów wizualnych zadbane pergole ogrodowe w znaczny sposób wpływają na wartość całej nieruchomości. Do wyboru są pergole narożne, idealnie pasujące do umieszczenia ich w rogu działki. Niezwykły efekt mogą dać pergole z pojedynczą ścianą rozmieszczone w różnych miejscach ogrodu lub obok siebie, tworząc aleję. Ciekawą aranżacją ogrodu mogą stanowić duże ogrodowe pergole w towarzystwie mebli ogrodowych i bogatej roślinności.

Pergola tarasowa

Producenci, wychodząc naprzeciw współczesnym trendom, oferują szeroki wachlarz niezwykle atrakcyjnych pergoli tarasowych. Konstrukcja ta oprócz ochrony przed warunkami atmosferycznymi stanowi niezwykle atrakcyjny fragment tarasu. Pergole produkowane są zarówno z lekkiego aluminium, jak i z drewna, a ich wygląd może być kreowany zgodnie z fantazją i upodobaniem właściciela. Umiejętnie zaaranżowana pergola tarasowa może w znaczny sposób uatrakcyjnić minimalistyczny taras i wprowadzić do niego nieco kameralności, jak również stworzyć sprzyjające warunki do spotkań z bliskimi na świeżym powietrzu. Istnieje możliwość zainstalowania pergoli wolnostojącej, przyściennej oraz osobnego zamontowania dachu i reszty konstrukcji. Dużą zaletą pergoli zarówno ogrodowych, jak i tarasowych jest fakt, że nie trzeba ich składać na sezon zimowy, są mocne i stabilne. Bogactwo wzorów, kolorystyki oraz motywów zarówno konstrukcji, jak i poszycia sprawiają, że pergole bardzo łatwo jest dopasować według własnych upodobań i preferencji. Pergole ogrodowe i tarasowe swoją nienachalną konstrukcją w żaden sposób nie ingerują w otaczające je środowisko, a jedynie je uatrakcyjniają i umożliwiają bezpośrednie obcowanie z przyrodą. Odpowiednio skonstruowana pergola umożliwia przebywanie na łonie natury bez względu na panujące warunki atmosferyczne.

Wybierając możliwość indywidualnego zaprojektowania pergoli, stawiasz nie tylko na oryginalność i unikatowość, ale również gwarancję idealnego dopasowania konstrukcji do klimatu panującego w najbliższym otoczeniu. Pergole to niewątpliwie hit ostatnich lat i chociaż istnieją od starożytności, to Polacy teraz zakochali się w ich prostocie, funkcjonalności oraz docenili niezwykłe aspekty wizualne. Pergole bardzo chętnie wykorzystywane są w ekskluzywnych restauracjach i hotelach. Nie tylko zwiększają powierzchnię użytkową, ale są wyznacznikiem prestiżu i luksusu. Równie chętnie nabywają je osoby prywatne do swoich ogrodów lub tarasów, tworząc unikatowy klimat. Równie dobrze komponują się z tradycyjnym otoczeniem, jak i z nowoczesnym designem. Decydując się na pergole z tak zwanej wyższej półki, w znaczny sposób podnosisz wartość nieruchomości.